İstanbul'daki kadın futbol liglerinde oynayan futbolcuların toplumsal cinsiyet algılarına ilişkin niteliksel bir analiz
A qualitative analysis among women footballers who play football in women's football league teams in istanbul
- Tez No: 485454
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN BARAN GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Tezin konusu, futbolcu kadınların toplumsal cinsiyete ilişkin rollerini nasıl anlamlandırdıkları, üzerinedir. Futbolun hayatımıza girmesi çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Ancak kadın futbolunun geçmişi hem dünyada hem de Türkiye'de erkek futbolu kadar uzun bir geçmişe sahip değildir. Burada etkili faktörün, futbolun erkek sporu olarak algılanması ve/veya erkek egemen topluma ait olması olarak kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Fakat günümüzde bu bildik tablo yıkılmaya çalışılmakta ve erkek sporu olarak sunulan futbolda kadınlarda yer almaktadır. Cinsiyet rolleri ve rol beklentileri düşünüldüğünde toplumsal cinsiyet algısı açısından durumun incelenmesi ve bu bağlamda kadın futbolcuların“toplumsal cinsiyet algılarının keşfedilmesi”toplumsal cinsiyet eşitliğinin anlaşılmasına olanak sağlayacaktır. Araştırmada, Türkiye'de amatör ve profesyonel liglerde oynayan 27 kadın futbolcu ile, toplumsal cinsiyet algısının keşfedilmesi için, cinsiyet algıları, futbola yönelimlerini etkileyen faktörler, futbolun kadın ve erkek oyunu olarak oynanıp-oynanamayacağına ilişkin değerlendirmeleri ve futbolun toplumsal cinsiyet algılarındaki yerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan sorular, P. Bourdieu'nun sosyolojinde yer alan; Habitus,kültürel ve sosyal sermaye ve alan çalışmalarını temel alarak, kavramsal yapı üzerine oturtulmuş ve değerlendirme de bu yapı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yürütülmüş, elde edilen veriler içerik analizleri yapılarak bulgulara ulaşılmış ve ilgili literatür ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis, in a general sense, is about how women footballers make sense of their roles of gender. Football, as a sport, has been in our lives for quite a long time. However, the history of women's football does not have a history as long as men's football both in the world and in Turkey. The effective factor here is that football is perceived as a male dominant sport and /or it is seen as part of the patriarchal world where only men dominate. However, nowadays this general scene is constantly attempted to be destroyed and women have started taking place in football although it is still represented as a male sport. When gender roles and role expectations are considered, examining the situation in terms of gender perceptions and exploring women footballers' gender perceptions will lead to an understanding of gender equality. In order to understand women footballers' gender perceptions, 27 female football players who play in the 1st, 2nd, and 3rd leagues in Turkey were asked to identify their gender perceptions in their own words and expressions. They were also asked to determine the factors that affect their football orientations. Plus, they were asked to give their comments about football on whether it is or should be played by men and women and they also tried to determine the location of football in their gender perceptions. The questions of the in-depth interview were prepared according to the sociology of Pierre Bourdieu. His notions of Habitus, cultural and social capital and fields are the theoretical frameworks of the research as the thesis is carried out within this structure. The research was conducted by using an in- depth interview technique, with each interview taking approximately 90-140 minutes. The obtained data were analyzed by content analysis and the findings were presented with the related literature.