A cognitive study on the comparison of basic colour terms in Turkish and English idioms
İngilizce ve Türkçe deyimlerde temel renk terimlerinin karşılaştırılması üzerine bilişsel bir çalışma
- Tez No: 485455
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Eski çağlardan beri metaforik dil retoriğin içinde kabul edilmesine rağmen, yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren metaforun kültürün vazgeçilmez bir unsuru olduğu düşüncesi kabul görmüştür. Karmaşık bilişsel yapısı ve kültürle doğrudan ilişkisi birçok araştırmacının dikkatini çekmiştir. Metaforların alt kategorilerinden biri olan renkler ise kültürün vargeçilmez içeriklerinden biridir ve bilişsel dilbilim kapsamında incelenmektedir. Bu çalışma, esas olarak, betimleyici ve bilişsel analiz yoluyla Türkçe ve İngilizce'deki renk terimlerinin eşdizimli ifadelerinin incelenmesi ve karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada detaylı bir şekilde Türkçe ve İngilizce temel renk terimleriyle oluşturulmuş deyimlerin dağılımlarını ve sıklıklarını belirlemek, bu deyimlerin kavramsal metaphor/metonimlerini, alt ve üst kavram alanlarını tespit etmek, bu deyimlerin olumlu, olumsuz ya da nötr olarak niteliklerini bulmak ve bu tüm bulguları Türkçe ve İngilizce konuşan bireylerin dillerindeki ve zihinlerindeki sosyo-kültürel ve sosyo-bilişsel yapılanmaları açısından yorumlamak hedeflenmektedir. Bu amaçla deyimleri içeren özel sözlüklere dayalı bir veri çalışması yapılmış ve analiz Lakoff ve Johnson'ın Kavramsal Metafor Kuramı çerçevesinde yürütülmüştür. Daha önce özellikle Türkçe için renk deyimlerine ilişkin karşılaştırmalı kültürel ve bilişsel bir çalışma yapılmamış olmasından dolayı, bu çalışmanın literatürdeki bu boşluğu kapatması ve kültürel, bilişsel çalışmalar yapan, çeviribilimle ilgilenen ve ikinci yabancı dil eğitimi ve öğrenimi ilgili araştırmalar yapanlar için yararlı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the common acceptance of metaphorical language as one of the components of rhetoric since the ancient times, it has been regarded as the undeniable constituent of culture since the second half of the twentieth century. Its complex cognitive structure and its direct relation with culture have attracted the attention of many researchers. As one of the sub-category of metaphors, colours are indispensable tools of any culture and they have been studied within the framework of cognitive linguistics. This study mainly aims to investigate and compare the cognitive motivations of collocational realizations of basic colour terms in Turkish and English through a descriptive and cognitive analysis. It intends to find out the distribution and frequency of basic colour term idioms, to specify and compare the conceptual metaphors/ metonymies underlying them, their meta-domains and sub-domains, the positive, negative, or neutral qualities attributed to these idioms and interpret the findings in terms of sociocultural and socio-cognitive structures in the minds and linguistic practices of people of Turkish and English cultures. In order to do so, a study based on specialized dictionaries on idioms is carried out and the analysis is conducted within the framework of Lakoff and Johnson's Conceptual Metaphor Theory. Because of the non-existence of such a cross-cultural cognitive work on colour terms in Turkish, this study is intended to be a step towards filling this gap and be beneficial for those interested in cultural and cognitive studies, translation studies, and second- language teaching and learning.