Geç ergenlik döneminde depresyon tanısı almış bireylerin çocukluk çağı travması, pozitif ve negatif düşünce tekrarı inanışları açısından değerlendirilmesi
An investigation of relationship between late adolescence depression, the possitive and negative beliefs about rumination and childhood trauma
- Tez No: 485497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRİM SUNGU TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma depresyon tanı kriterlerini taşıyan 18-24 yaş arasındaki bireylerde, çocukluk çağında yaşanan travmaların, tekrar eden düşünceler ile ilgili olumlu-olumsuz inanışlarının ve bu kavramların ilişkilerinin incelenmesi ve depresyon tanı kritlerini karşılamayan katılımcılarla karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çocukluk çağı travmaları, depresyon ve ruminasyon ilişkileri önemi araştırmalarca vurgulanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde bulunan Üsküdar üniversitesinde öğrenim gören 18-24 yaş aralığında bulunan, 44 kişiden oluşan çalışma grubu ve 42 kişiden oluşan kontrol grubu olmak üzere 86 katılımcı ile sınırlıdır. Çalışma grubunu temsil eden öğrenciler Psikolojik danışmanlık birimine başvuran öğrencilerin arasından, DSM 5-TR 'ye göre Depresyon tanı kriterlerinin karşılanması koşulu ile çalışmaya dahil edilmiş olup, kontrol grubundaki katılımcılarda ilgili okula mensup öğrenci olmak dışında bir sınırlılık bulunmamaktadır. Araştırmada 5 adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar; Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Pozitif Düşünce Tekrarı İnanışları Ölçeği (PBRS), Negatif Düşünce Tekrarı İnanışları Ölçeği (NBRS) 'dir. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlarınn (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, oran, minimum, maksimum) yanı sıra nicel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında Student Test, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the childhood trauma and positive/negative beliefs about rumination and to analyze the relation of these parameters among individuals with ages between 18 and 24 who are diagnosed with depressive disorder. A control group was recruited for comparison with the depressed individuals. Various studies emphasized the relations between childhood traumas, depression and rumination. This study is restricted with 86 participants: including a clinic group of 44 individuals with ages between18 and 24, and a control group of 42 individuals. The participants are students of the Üsküdar University in İstanbul. Students in the clinic group were students who visited psychological counselling department of the university for psychological support. The clinic group fulfilled the depressive disorder criteria according to DSM 5-TR. Students in the control group were students of the university who were randomly chosen. Five different data collection tools have been used in the study: Demographic Data Survey, Beck Depression Inventory (BDI), Childhood Trauma Questionnare (CTQ), Positive Beliefs about Rumination Scale (PBRS) and Negative Beliefs about Rumination Scale (NBRS). SPSS 22.0 was used for statistical analysis of the data. In addition to definitive statistical methods (average, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), Student's t-test was used in comparing quantitative data and in the comparison of two groups of variables that demonstrate a normal distribution, and Mann Whitney U test was used in the comparison of two groups of variables that do not demonstrate a normal distribution in the evaluation of the scoring data.