Sanat terapisinin doğum yapma korkusu üzerindeki etkisi
The effects of art therapy on childbirth fear
  1. Tez No: 485523
  2. Yazar: CEREN SEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, grupla sanat terapisi çalışmasının gebelerin doğum korkusu düzeylerinin iyileştirilmesindeki etkisini incelemektir. Araştırma örneklemi, Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Eğitim Bölümü' ne başvuran 15çalışma grubu 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 gebeden oluşturulmuştur. Çalışma grubuna 6 haftalık sanat terapisi çalışması, kontrol grubuna yalnızca anlatım tekniği uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Öznel Rahatsızlık Birimi Ölçeği (SUD), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki Kare, Fisher, Mann Witney U ve Kruskal Wallis, Friedman 2 way ANOVA, Spearmen testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of art therapy on chilbirth fear treatment. The participants were 30 women in The Pregnant Education Department of Zeynep Kamil Education and Research Hospital. Both control group and experiment group had 15 women. Talking technique was used for control group. Art therapy was used for experiment group. The study went on 6 weeks. Data were collected by Personal Information Form, Subjective Units of Distress Scale (SUD), Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale and Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire AVersion (W-DEQ). Ki Kare, Fisher, Mann Witney U and Kruskal Wallis, Friedman 2 way ANOVA, Spearmen test were used for analizes.