Gebelerde obstetrik özelliklerin anksiyete ve olumsuz otomatik düşüncelere etkisi
The impact of obstetric features on anxiety and negative automatic thoughts in pregnancy
  1. Tez No: 485522
  2. Yazar: FUNDA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Gebelik bir kadının yaşamında biyolojik ve psikolojik değişimlerin meydana geldiği, kaygı ve stres yaratabilecek birçok faktörün gözlemlendiği bir dönemdir. Gebelik döneminde bazı gebeler hafif, orta ve şiddetli düzeyde ruhsal problemler yaşayabilmektedir. Gebelik döneminde meydana gelene ruhsal problemler fetüsün sağlığına da ciddi oranda zarar verebilmektedir. Geçmişte yapılan araştırmalara dayanarak geçmiş gebeliklerde meydana gelen olumsuzlukların, yeni gebeliklerde kaygı düzeyinin artmasına neden olabileceği buna bağlı olarak fetusa da zarar verebileceği ortaya konmuştur. Literatür incelendiğinde geçmiş gebeliklerinde olumsuz obstetrik öyküye sahip gebelerin, kaygı ve otomatik düşünce düzeylerini geçmiş gebeliklerinde olumsuz obstetrik öyküye sahip olmayan gebeler ile karşılaştıran araştırmalara rastlanılmamıştır. Bu araştırmada anksiyete ve otomatik düşüncelerin geçmiş gebelik öyküsüne bağlı olarak değişim gösterip göstermediğinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Zonguldak il merkezinde ve Zonguldak ili Devrek ilçesinde yaşayan, Zonguldak Level Hastanesi ve Devrek Özel Tıp Merkezi' ne başvuran 133 gebe oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan gebelerin 65' i geçmiş gebeliklerinde en az bir kere olumsuz obstetrik öyküsü bulunan kadınlardan oluşmaktadır. Kontrol grubunda yer alan 69 gebe ise geçmiş gebeliklerinde olumsuz obstetrik öyküsü bulunmayan kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan gebelerin durumluk-sürekli kaygı düzeylerini belirlemeye yönelik“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği,”otomatik düşünce düzeylerini tespit etmek için“Geliştirilmiş Otomatik Düşünceler Ölçeği”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireyler bilgilendirilip, onayları alınmıştır. Veriler; SPSS 21.00 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde geçmiş gebeliklerinde olumsuz obstetrik öyküsü bulunan gebelerin geçmiş gebeliklerinde olumsuz obstetrik öyküsü bulunmayan gebelere göre yüksek düzeyde durumluk kaygı yaşayıp daha fazla olumsuz otomatik düşüncelere sahip oldukları saptanmıştır. Geçmiş gebeliğinde olumsuz obstetrik öyküye sahip gebelerin yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, aile yapısı, ekonomik düzeyi, geçmiş psikolojik tedavi öyküsü, kaçıncı gebeliklerini yaşadıkları, gebe kalma yöntemleri, gebelik haftası, sağlık sorunu yaşama ve geçmişte canlı doğum varlığına göre yüksek düzeyde durumluk kaygı yaşadıkları saptanmıştır. Araştırmamızın bulguları literatürde ki diğer çalışmalarla büyük oranda paralellik göstermektedir. Araştırma bulguları literatür doğrultusunda tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period in which the biological and psychological changes occur and many factors that cause anxiety and stress are observed simultaneously. Women may experience mild, moderate and severe psychological problems during pregnancy. Psychological problems that occur during pregnancy can be hazardous for the fetus's health seriously. Based on previous researches, previous adverse events in pregnancy may cause an increase in anxiety levels in new pregnancies, and it has been shown that it may harm the fetus. When the literature was examined, we did not find any comparative studies of pregnancy with negative obstetric history, anxiety, and automatic thought levels in past pregnancies compared with those without negative obstetric history in past. In this study, it was aimed to determine whether anxiety and automatic thoughts in pregnancy are related to the obstetric history. The sample of the research is composed of 133 pregnant women living in Zonguldak city center and Devrek district of Zonguldak province, Zonguldak Level Hospital, and Devrek Special Medical Center. The study group consists of 65 pregnant women with at least one negative obstetric story in their past pregnancies. The 69 pregnant women in the control group consisted of women who did not have a negative obstetric history in past pregnancies.“State-Trait Anxiety Scale”to determine state-trait anxiety levels of the subjects participating in the research,“Enhanced Automatic Thought Scale”and personal information form were used to determine automatic thought levels. All the participating employees were informed and approved. Data evaluated in SPSS 21.00 program. When the findings were examined, it was determined that the pregnant women with a negative obstetric history in previous pregnancies had a higher level of state anxiety and had more negative self-esteem than the pregnant women who did not have a negative obstetrical history in their previous pregnancies. The level of state anxiety found to be related to age, education level, working status, family structure, economic level, past psychological treatment story, pregnancy loss, gestational week, the gestational week. The findings of our research are parallel to other studies in the literature. The findings of the research were discussed and suggested in the light of the literature.