Yeme bozukluklarında psikolojik faktörlerin yaygınlığının araştırılması için bir arşiv taraması
An archival scan for the investigation of the prevalance of psychological faktors in eating disorders
- Tez No: 485527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNEM ZEYNEP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, yeme bozukluklarıyla çoğu kez aynı zamanda görülen depresyon, anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluğun yaygınlığını kanıtlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla NP Hastanesi'nde yeme bozukluğu tanısı alan, ayaktan ve/veya yatan 30 hasta dosyası izin ile incelenmiş ve bir arşiv çalışması yapılmıştır. Arşiv çalışmasında, hastalara uygulanan Beck Depresyon, Beck Anksiyete, Yeme Tutumu Testi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Maudsley Obsesif Kompulsif Belirtiler Ölçeği, Duygu Durum Bozuklukları Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Psikolojik Bozukluk Değerlendirme Ölçeği ve Çocuk Depresyon Ölçeğinin sonuçları taranmıştır. Yeme bozukluğu hastalarının ölçeklerden aldıkları puanlar gruplar arası karşılaştırma için istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak yetişkin yeme bozukluğu hastalarının obesesif belirtilerinin ve duygu durum belirtilerinin çocuk yeme bozukluğu hastalarından anlamlı şekilde yüksek olduğu, diğer ölçeklerden alınan ortalama puanların çocuk ya da yetişkin olmaya göre değişmediği bulunmuştur. Bulumia tanısı almış hastalarda çocukluk çağı travmalarının anoreksiya tanısı almış hastalardan anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. Yeme bozukluğu hastalarının ölçeklerden aldıkları puanlar arasındaki korelasyonlar incelendiğinde, anksiyete ile depresyon arasında pozitif yönde, yeme tutumu ile duygu durum arasında negatif yönde, yeme tutumu ile çocuk depresyonu arasında pozitif yönde, dürtüsellik ile duygu durum arasında negatif yönde, psikolojik bozukluk ile çocuk depresyonu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Diğer yandan hastanenin arşiv taramasında hasta dosyalarında bilgilerin işlenmesi ile ilgili problemlerin olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
This research aim to demostrate the prevalence of deppression, anxiety and obsessive compulsive disorder, often associated with eating disorder. For this purpose, the patient and inpatient files were examined who were diagnosid with eating disorder in the NP Hospital which these 30 patient files werw reviewed with permission and an archive study was conducted. The result of the Beck Depression, Beck Anxiety, Eating Attitudes Test, Barrat Impulsiveness Scale, Maudsley Obsessive Compulsive Inventory, Mood Disorder Questionnaire, Childhood Trauma Questionnaire, Brief Psychiatric Rating Scale and Childhood Depression applied to the illness in the archive study were examined. The scores of eating disorder patients' scales were statistically analyzed for comparison between groups. As a result, adult eating disorder patients' obsessive and mood symptoms were found to be significantly higher than children's eating disorder patients. It was found that the mean scores of the other scales did not change according to whether they were children or adults. In bulimia diagnosed patients, childhood trauma was found to be significantly higher than anorexia diagnosed. The correlations between scores of eating disorder patients' scales were examined. As a result, positive relationship between anxiety and depression, negative between eating attitude and emotional state, positive between eating attitude and child depression, negative between impulsivity and emotional state, and psychological disorder and child depression were positively correlated On the other hand, it was observed that the patient had problems with the processing of information in patient files during the archive scan.