Gelişimsel oyun terapisinin çocuk evlerinde kalmakta olan 6-12 yaş grubu çocukların davranış problemlerine etkileri
The effects of developmental play therapy on behavioral disorders of the children 6-12 aged who have been undercared by government
- Tez No: 485528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gelişimsel Oyun Terapisi dokunmayı teröpatik araç olarak kullanan bir oyun terapisi türüdür. Bu oyun terapisinde dokunma, temel iyileştirici güç olarak kabul edilir. Bu çalışma kapsamında, Gelişimsel Oyun Terapisinin Çocuk Evlerinde kalmakta olan korunmaya muhtaç çocukların davranış problemlerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, yaşları 6-12 yaşları arasında değişen 30 çocuğa, Gelişimsel Oyun Terapisi uygulanmıştır. Çalışmanın örneklem grubu, Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği Çocuk Evlerinde kalmakta olan kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocuklardan oluşmaktadır. Araştırmada öntest-sontest deseni kullanılmıştır. Örneklem grubuna araştırma öncesinde ve sonrasında 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler için Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇDDÖ) uygulanarak çocukların davranış sorunları ölçülmüştür. Elde edilen veriler bağımlı t testi ve wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Gelişimsel Oyun Terapisinin kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocukların davranış sorunlarını ve psikolojik sorunları azaltmada etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developmental Play Therapy is a type of play therapy which is based on therapeutic touch. In this type of play therapy, touch is accepted as a power for healing. In this research the effects of Developmental Play Therapy on behavioral disorders of children who have been undercared by government is analysed. As a part of this research, Developmental Play Therapy implimented 30 children between age 6-12. The Sample was chosen from the homes for children which were established by the Society for the Protection of Children in collaboration with the civil organization named Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği. In this research pretest-posttest research desing is used. The Behavirol Disorders of the sample group was measured before and after the research by The Child Behavirol Check List (CBCL). The data ise analysed paired-samples t test and wilcoxon test. As a result of this research, it is founded that Developmental Play Therapy is an effective method on behavioral disorders of the children who have been undercared by government.