Kolinerjik sistemin öğrenme ve hafıza işlevlerindeki rolünün incelenmesinde hemikolinyum-3 ve analoğu A-4'ün kullanılması
- Tez No: 48556
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada hemikolinyum-3 (HC-3) ve metil piperidin analoğu A-4'ün Sprague- Dawley sıçanlann pasif kaçınım performansı üzerine olan etkisi araştırılmıştır. İntroserebroventriküler ve intraperitoneal olarak enjekte edilen HC-3 ve A-4, pasif kaçınım davranışını doza bağımlı olarak bozmuştur. İntroserebroventriküler HC-3'e verilen pasif kaçınım testi yanıtı 30 dakika içinde başlamış, 1. saatte en düşük performans gözlenmiş, 2 saatin sonunda ise geriye dönmüştür. İntraserebroventriküler A-4'e verilen pasif kaçınım testi yanıtı ise ilk 30 dakikada başlamış ve 2 saat sonunda devam etmiştir. A- 4'ün pasif kaçınım performansını bozucu etkisi isv kolin ile geri çevrilmiştir. Tersiyer molekül yapısına sahip olan A-4 intraperitoneal enjeksiyonla da pasif kaçınım performansını bozmuştur. SUMMARY In this study, the effect of hemicholinium-3 (HC-3) and its methyl piperidine derivation A-4 on passive avoidance performance of Sprague-Dawley rats was evaluated. Intracerebroventricular injections of HC-3 and A-4 dose-dependently impaired passive avoidance behavior. The response to icv HC-3 has begun in 30 minutes and at 1. hour the performance was significantly low as compared to control and 30-minute-group. The response has terminated at the and of the second hour. The response to icv A-4 has begun in 30 minutes and has continued at the end of the second hour. The effect of A-4 that impaired the passive avoidance performance has been reversed by icv choline. A-4, that has tertiary molecule structure also intraperitoneally impaired passive avoidance behavior. 42
Özet (Çeviri)