İnsan lenfosit asetilkolinesteraz aktivitesi ile aktif E-rozet oluşturma yüzdesi arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 16153
  2. Yazar: MUSTAFA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGEN AYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
30 ÖZET Santral sinir sistemi ile immün sistem arasında karşılıklı etkileşmeler olduğunu gösteren çeşitli veriler ekle edilmiştir. Lenfoicl dokunun yoğun bir innervasyona sahip olduğunun ve lenfosit yüzeyinde çeşitli nörotransmiter reseptörlerinin bulunduğunun gösterilmiş olması, lenfosit fonksiyonlarının sinir sistemi aktiviıesinden etkilenebileceğini varsayımını desteklemiştir. Koiinerjik uyanların bazı lenfosit fonksiyonlarını etkileyebildiğinin gösterilmesi, lenfositlerde asetilkolinesteraz (AChE) enzimi bulunabileceğini düşündürmüştür. Nitekim 1981 yılında, normal insan periferik kan lenfositlerinde AChE enzim aktivitesi olduğu bildirilmiş, ancak fonksiyonel önemi açıklanamamıştır. AChE enzim aktivitesinin lenfosit aitgruplarında farklı dağılıp dağılrrıadiğı araştırılmış, T hücrelerinde daha çok bulunduğu gösterilmiş ise de konu halen tartışılmaktadır. Çalışmamızda, norma! yetişkinlerin periferik kanlarından ayrılan lenfositlerin AChE aktivileieri ölçülmüştür. Koyun eriîrositieriyle oluşturdukları aktif E-rozeî (TEa) yüzdesi ile total lenfosit AChE aktivitesi arasında bir ilişki olup olmadığı araştı n İni s ştır. Norma! insan periferik kan lenfositleri Boyum'un yöntemine göre ayrıldıktan sonra, lenfosit AChE aktivitesi ölçümü için Ellrnan ve arkadaşlarının kolorimetrik tekniği, TEa için ise Stjemsward ve arkadaşlarının yöntemi kullanılmıştır. Lenfosit AChE enzim aktivitesi 106 lenfosit için, dakikada 184.81 ± 17,08 pmol asetiltiyokoliniyodit hidrolizi; TEa ise 26,40 ± 2.04 bulunmuştur (X ± s.h.). Literatürde bildirilen değerlerle karşılaştırıldığında, lenfosit AChE aktivitesi daha yüksek bulunmuştur. % TEa ise bildirilen normal sınırlar içinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY There is increasing evidence indicating the bidirectional circuitry between the central nervous system and the immune system. Lymphoid tissue receives extensive innervation and lymphocytes have surface neurotransmitter receptors; those observations support the view that lymphocyte functions may be influenced by nervous system activity. The demonstration of cholinergic stimuli affecting some lymphocyte functions suggests that lymphocytes may have acetylcholinesterase (AChE) activity. In 1981, normal human peripheral lymphocytes were shown to have AChE activity, but the function of this enzyme is still obscure. The distribution of AChE on lymphocyte subpopulations has been investigated and it has been shown that T cells have more AChE activity than B cells. However, the subject is still being extensively studied. In this study, the acetylcholinesterase activity of lymphocytes prepared from fresh blood of normal donors was determined and compared with T cell content determined by active E-rosette formation (TEa%). Lymphocytes were isolated from fresh peripheral blood of normal donors by Fonnum's method; AChE activity was measured by Ellman's colorimetric technique. Stjernsward's method was used for TEa % determination. The mean values (±S.E.) for the parameters studied were as follows: Lymphocyte AChE activity, 184.81 ± 17,08 pmoi/min/IQO cells; TEa %, 26,40 ± 2.04. Lymphocyte AChE activity was higher than the values reported in the literature, TEa % was within normal ranges.