Osmanlı basınına göre Osmanlı Devleti'nin Yunanistan ve Bulgaristan ile ilişkileri
Ottoman Empire's relations with Greece and Bulgaria according to Ottoman press
  1. Tez No: 485574
  2. Yazar: SEVGİ KELEŞYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada Birinci Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde Balkanlarda Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ilişkiler ile Birinci Dünya Savaşı'nın ortaya çıkmasının Balkanlara olan etkisi daha çok dönemin Osmanlı Devleti matbuatına yansıyan haberler çerçevesinde araştırılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Balkan savaşları sonrası bölgede ortaya çıkan yeni düzene bağlı olarak Osmanlı Devleti ile Bulgaristan yakınlaşması, iki ülke arasındaki sınır ve buna bağlı oluşan mübadele meseleleri basına oldukça önemli bir şekilde yansımıştır. Diğer taraftan Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasındaki Ege Adaları ve mübadele meseleleri de iki ülke ilişkilerine dair üzerinde durulan konulardandır. Balkanlarda yaşanan bir hadise kısa sürede genişlemiş ve Dünya Savaşı'na dönüşmüştür. Bu süreç, elbette Osmanlı Devleti, Bulgaristan ve Yunanistan'ı ve tüm bölgeyi yakından etkilemiştir. Bu bağlamda söz konusu dönemdeki gelişmelere dair matbuata yansıyan haberlere ve makalelere araştırmada önemli ölçüde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the political, military and economic relations between Turkey, Greece and Bulgaria in the Balkans, and the effect of the First World War on the Balkans were investigated and put forward in the context of the news reflected in the periodicals of the Ottoman Empire. The Ottoman Empire, the Bulgarian rapprochement, the border between the two countries, and the related exchange issues that have emerged in the region after the Balkan wars have been reflected in the press. On the other hand, the issue of Aegean Islands and exchange of population between the Ottoman Empire and Greece are discussed on the relations between the two countries. An incident in the Balkans soon expanded and turned into a World War. This process, of course, affected the Ottoman State, Bulgaria and Greece and the whole region closely. For this reason, developments in the mentioned which were reflected to news and articles, were used significantly in the research.