The Times gazetesine göre Osmanlı İmparatorluğu'nda azınlıkların durumu (1908-1918)
The minorities in the Ottoman Emprie accoding to the Times (1908-1918)
  1. Tez No: 141517
  2. Yazar: İLAY İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
ÖZET Tez konusunun kapsadığı 1908-1918 yıllan arasında kalan dönem, Osmanlı İmparatorluğu' nun dağılma dönemidir. Bu son on yıl, en az iki yüzyıllık yanlışlıkların birikiminin patlama noktasıdır. Önce 1911'de Tûrk-îtalyan Savaşı yapılmış ve bunun sonunda Devlet'in elindeki son Afrika toprağı ve Rodos ile On İki Ada alınmıştır Buna rağmen Balkanlarda halâ geniş ve verimli topraklar vardır. Balkanların kimi yerlerinde Türk nüfus azınlıklardan daha fazladır. Ancak, Balkan devletleri (Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Romanya) 1912-1913 yıllan arasında yapılan Balkan Savaşları sonunda bölgeyi ele geçirmiş ve neredeyse Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'da toprağı kalmamıştı. Balkan Savaşları'nda uğranılan bu ağır yenilgi ve kayba rağmen Asya'daki Arap topraklarının hemen hemen hepsi Osmanlı yönetimindeydi. Bu topraklar da 1914-1918'de Birinci Dünya Savaşı sonunda elden çıktı. Anadolu topraklan ise bu Savaş içinde yapılan gizli anlaşmalarla paylaşıldı. Bütün bu olaylar sırasında iç durumu son derece karışık olan Osmanlı İmparatorluğu, İngiltere, Fransa ve Rusya'ya (İtilaf Devletleri) karşı bir politika izlemiş ve Almanya'nın yanında yer almayı tercih etmişti. Bunun doğal sonucu olarak İngiltere, Fransa ve Rusya da Osmanlı İmparatorluğu'na karşı bir politika izledi. Osmanlı İmparatorluğu'nun etnik ve dinsel yapısından yararlanan İngiltere, Fransa ve Rusya azınlıkları kullanma yoluna gitti. İtilaf Devletleri'nin bu politikasına ülkelerindeki basın ve yayın organları da katıldı. Bu tezde, İngiltere'deki basının en önde gelenlerinden biri olan The Times gazetesinin, Osmanlı topraklarındaki azınlıklarla ilgili haberleri ele alınıp değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The period (1908-1918) that the dissertation covers is the period of the collapse of the Ottoman Empire. The decade (1908-1918) is the peak of the two hundred years in which the Empire made a lot of mistakes. Turkish-Italian war broke out in 191 1 and at the end of the war the Ottoman Empire lost Rhodes, twelve islands in Aegean Sea and the lands in Africa. However, the Empire still had the lands in the Balkans. The Turkish population was more crowded than the population of the minorities in some parts of the Balkans, but at the end of the Balkan wars (1912- 1913) between the Empire and the Balkan countries ( Greece, Bulgaria, Serbia and Rumania) the Ottoman Empire lost almost all the lands in Europe. However, the Empire's lands in Asia and Arabia were still in his hands. The Ottoman empire lost these lands in Asia and Arabia at the end of World War I (1914-1918) and Anatolia was divided among the enemy countries during the war by some secret agreements. During this time the Ottoman Empire preferred to be an ally with Germany as a result of which the Empire naturally became the enemy of England, France and Russia. England, France and Russia started to have a policy that was hostile against the Empire. They tried to take an advantage of the ethnical and religious structure of the Empire and wanted to provoke the minorities. The media in these three countries also supported the countries' own policy. The situation of the minorities in the Ottoman Empire was studied according to the articles in the British newspaper The Times.