İshalle seyreden hastalıklarda kriptosporidyumun rolü ve sağlıklı popülasyonda seroprevalansı
- Tez No: 48559
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER SÖYLETİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Cryptosporidium cinsi mikroorganizmalar, insan ve çeşitli hayvanların mukoza epitellerini infekte eden koksidya grubundan parazitlerdir. Günümüzde önemli enterik patojenler arasında yer alan bu protozoon, immünitesi yeterli konakta, akut kendiliğinden iyileşen ishallere neden olurken; immünitesi yetersiz konakta hayatı tehdit eden ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerden bildirilen yayınlarda en önemli enterik patojenler arasında yer alan Cryptosporidium parvum'un, bölgemizde ishalle seyreden hastalıklardaki rolünü belirlemek ve seçilmiş kapalı bir popülasyonda anti- kriptosporidyal antikorların seroprevalansını ve infeksiyon kazanım oranını saptamak amacıyla bu çalışmayı planladık. Dışkı örneklerinde kriptosporidyum ookistlerini saptamak üzere formalin etilasetat çöktürme tekniğinin ardından Kinyoun'un modifiye soğuk boyama, yöntemi kullanılmıştır. Bir grup örnekte Kinyoun'a ilaveten auramin-rodamin (AR) boyama yöntemi de karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cryptosporidium parvum is a coccidian parasite that can cause chronic, life- threatening diarrhea in immunocompromised and self-limited diarrhea in immunocompetent individuals. The purpose of this study is to determine the role of Cryptosporidium in diarrheal diseases in our area and seroprevalance of anti-cryptosporidial antibodies in a selected population. We used formalin ethylacetate sedimentation technique, Kinyoun's modified cold stain, for detection of Cryptosporidium oocysts in stool samples. To compare two staining techniques, AR stain was also used for some of study population. Indirect immunoflourescein assay was performed in order to detect anti-cryptosporidial antibodies in serum samples.