Turizm-spor ilişkisi ve sporun etkisi ile turizmde değişimler
The Connection between tourism and sports, a changing tourism under the influanceof sports
  1. Tez No: 48558
  2. Yazar: HÜSEYİN BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Günümüzde hızla gelişen teknoloji, insan gücüne duyulan ihtiyacı giderek azaltmış ve bunun sonucu olarak insanın doğal yapışma uymayan bir yaşam biçimi ortaya çıkmıştır. Bu yeni yaşam biçimi ile birlikte iş ve sosyal çevreden gelen baskılar ve stresler insanların yeni sosyal çevreler oluşturmasına sebep teşkil edecek boyutlara ulaşmıştır, öyleki, insanlar telmolojinin getirdiği bunalımlardan kurtulmak için yine teknolojik bazı imkanlardan da yararlanarak sürekli yaşadıkları yerlerden geçici sürelerle ayrılarak başka bölgelere, farklı mekanlara gitmekte gezip-görme, dinlenme, eğlenme ve öğrenme gibi psikolojik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarım karşılamaktadırlar. Ekonomik ve sosyal anlamda geniş etkiler doğuran ve turizm olarak isimlendirilen bu olgu, günümüz uygarlığının temel bir özelliğini de oluşturmaktadır. Yine insanların teknolojinin hızlı gelişiminden kaynaklanan olumsuz etkilerinden kurtulmak ve fiziki, sosyal, psikolojik, zihni ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak için ikinci bir temel aracın da beden eğitimi ve spor olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Sanayileşme ve teknolojinin hızlı gelişimi ile artan serbest zamanlar ve gelir düzeyi, kişilerin bulunduğu ortamda daha rahat ve müreffeh yaşamalarım temin ederken, işyerlerinde ve evlerde bedensel hareketlerin azlığı, doğal yaşantı ortamının şehirlerde kısıtlanmış olması, kişilerin oturdukları yerlerin dışındaki yerlerde aktivite yapmalarına neden olmuştur. Anılan nedenler, insan yaşantısında ihtiyaç karşılamaya yönelik gelişen iki temel olgunun meydana çıkmasını sağlamış ve tarihi süreç içinde bu olgular gelişerek birbirinden de etkilenerek insanların her an ihtiyaç duyacakları bir hal almışlardır.Turizm ve Spor olarak isimlendirdiğimiz bu iki olgu gelişim süreçleri içinde de pek çok balomdan birbirleriyle karşılıklı ilişki içerisinde faydalanmış ve bir anlamda fonksiyonları itibarı ile insan yaşantısında ihtiyaç karşılamaya yönelik yine birbirleriyle bir çok yönden benzeşme göstermişlerdir. Dolayısıyla konumuz itibarı ile ilişkileri ortaya konulan ve turizmi bağımlı, sporu bağımsız değişken kabul ederek, sporun turizmdeki değişimleri etkileme süreci irdelenen tezimizde; Turizm - Spor ilişkisi değişik yönleriyle anlatılmış, anılan ilişkilere farklı boyutlarda yaklaşılmış ve genel anlamda dar, özel anlamda ise geniş perspektifler kazandırılmaya çalışılmıştır. Turizm - Spor ilişkisi tek yönlü bir ilişki değildir. Karşılıklı bir etkileşim sözkonusudur. Ancak, bilhassa sporun turizm üzerindeki etkisinin zamanımızda daha yoğun olduğunu söylemek mümkündür, özellikle turizm talebindeki dönüşüm ve turizmin beşeri unsurlarından olan turistlerin yapısal nitelikleri bu farklılaşmayı yansıtmaktadır. Talepdeki değişme arzda da zorunlu değişimlere yol açmaktadır. Anılan gelişmeler ise orta ve uzun vadeli yatırımları kapsayan spor tesislerinin planlanması açısından da turizm olgusunun dikkate alınmasını gerektirmektedir. Gerçekten bir yandan turizmden bağımsız olarak spor tesislerinin planlanmasında bazı hususların dikkate alınması gerekirken turizm bölgelerinde sözkonusu planlamaların yapılmasında ve hayata geçirilmesinde daha çok değişken ( turizm orijinli değişkenler ) devreye girmektedir. Konunun en hassas noktasını spora özel turizm bölgeleri oluşturulması hususu teşkil etmektedir. Anılan faktörlerin birlikte dikkate alınması halinde hem uzun vadeli amaçlar hayata geçirilmiş olacak hemde kıt kaynaklarla azami verim yani maksimum etkinlik sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
vra THE CONNECTION BETWEEN TOURISM AND SPORTS, A CHANGING TOURISM UNDER THE INFLUENCE OF SPORTS ABSTRACT A style of life that does not suit the naturel structure of man emerges as a results of technology which disereases the need of man's power. Nevertheless, technology brought stress, people join journeys during which some particular areas visited. It is called tourism and has been one of the basic peculiarities of our civilization. The second way of getting rid of the side effects of technology is sports. Rapid urbanization and technology give man an oppurtunity to live more comfortable, and maybe, wealthier, on the other hand, tecnology limits people's physical movements. It results people's making sports and visit certain places. These two are called sport and tourism which have similar functions between. In this study; the influence of sports upon tourism is determined by accepting sports as independed variable and tourism as depended variable. The relation between tourism and sports is not a single directioned one. However, it can be said that sports have a dense influence on tourism. While establishing sport - buildings, tourism have to be considered (tourism origin variables). As a matter of fact; touristic areas, whose peculiarities are especially sports, have to be established. If it is paid attention, maximum sufficiency can begained from weak resources.