N-(2,4,6-Trimetilbenzil)-N, N-dibenzilamin, N-(2,6-diklorobennzil)-N, N-dibenzilamin ve N-isopropil N, N-dibenzilaminin in vitro mikrozomal metabolizması
  1. Tez No: 48560
  2. Yazar: FEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERT ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada üç ayrı sübstitüent taşıyan benzilik tersiyer aminler yani, N- (2,4,6- trimetilbenzil)-N,N-dibenzilamin (MDBA), N-(2,6-diklorobenzil)-N,N- dibenzilamin (CDBA) ve N-isopropil-N,N-dibenzilamin (PDBA) üzerinde in vitro karaciğer mikrozomal metabolizma çalışmalan yaparak bu bileşiklerin N-oksit oluşturup oluşturamayacağını ve/yada dealkilasyon reaksiyonlarını araştırdık. Çalışmanın ilk bölümünde ilaç metabolizmasının farmasötik ve tıbbi önemi, metabolik reaksiyonlarla ilgili enzimler, metabolik reaksiyonlara ait genel bilgiler ve örnekler, in vitro ilaç metabolizmasında kullanılan teknikler, özellikle tersiyer aminler üzerinde durularak özetlendi. Tersiyer aminler ve olası metabolitleri olan N-oksitler ve sekonder aminler sentezlenerek, ITK ve HPLC kromatografıleri ile ayrımları sağlandı ve yapıları aydınlatıldı. İnkübasyon sonrası biyolojik ortamdan substrat ve metabolitlerini en iyi verimle alabilecek organik çözücünün belirlenmesi için ön ekstraksiyon denemeleri HPLC kromatografisi kullanılarak yapıldı. Organik çözücünün belirlenmesinden sonra çok saf olarak sentezi enmiş substratlar, sıçan karaciğer mikrozomlanyla NADPH varlığında, 37°C'de yarım saat inkübe edildi. İnkübasyondan sonra substrat ve metabolitlerinin ekstraksiyonu yapılarak organik çözücüye geçirildi. Organik fazların uçurulmasından sonra metabolik ekstraktlara ITK ve HPLC analizleri uygulandı.Deneylerden alınan sonuçlar her üç aminin de, N-oksit metabolitine dönüşmediğini, fakat bu substratların N-dealkilasyonla sekonder amin ve aldehid metabolitlerini verdiğini gösterdi. Her üç substratın metabolizması sonucu ITKve HPLC analizleriyle N-oksit metabolitlerinin bulunamaması bunların inkübasyon koşullarında bozulduğunu yada N- oksitlerin dealkilasyon mekanizmasında bir ara ürün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
86 7. SUMMARY In this study, we wished to study the in vitro microsomal metabolism of three different substituted benzylic tertiary amines, N-(2,4,6-trimethylbenzyl)-N,N-dibenzylamine (MDBA), N-(2,6-dichlorobenzyl)-N,N-dibenzylamine (CDBA) and N-isopropyl-N,N- dibenzylamine (PDBA) to determine whether these compounds produce dealkylation products and / or N-oxidation products. In the first part of this study, the pharmaceutical and medicinal importance of drug metabolism, enzymes and metabolic pathways of drug metabolism reactions and in vitro techniques used in drug metabolism were reviewed with the particular emphasis on tertiary amines. Tertiary amines and their potential metabolites ie N-oxides and secondary amines, were synthesised, characterized and separated with ITK and HPLC chromatografic techniques. Extraction experiments were carried out using HPLC to determine a suitable organic çözücü which can extract substrate and its metabolites in an optimum yield from biological liquids after incubation.87 The substrates were then incubated at 37°C half and hour in the presence of NADPH. After the incubation, substrates and metabolites were extracted with the organic çözücü. After the evaporation ITK and HPLC analysis were conducted. The results from these experiments indicates that these three tertiary amines did not produce N-oxide metabolites but, these were dealkylated to corresponding secondary amines and aldehydes. These results can be attributed to the fact that N-oxides would be disconcerted in the incubation conditions or these would be intermediates of metabolic deallocation.