Bilgi ve iman problemi bağlamında Kur'an'da delillendirme yöntemleri ve kelâmî yansımaları
Providing evidence methods in the Qur'an in the context of knowledge and faith problem and its theological reflections
  1. Tez No: 485603
  2. Yazar: ESRA HERGÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
“Bilgi ve İman Problemi Bağlamında Kur'an'da Delillendirme Yöntemleri ve Kelâmi Yansımaları”adlı çalışmamız Kur'an'da belirlenen İslam inançlarının örneklem metoduyla, akla ve hislere hitap ederek bireyin imanını oluşturma yöntemleri etrafında şekillenmektedir. Bu bağlamda öncelikle Kur'an'ın bunlara hangi kavramlarla işaret ettiğinin tespit edilmesi önem arz etmektedir Her ne şekilde olursa olsun Kur'an'ın ortaya koyduğu delillerin zihni kabulü, onların çağrıştırdıkları anlamları kavramaya ve bunun bir sonucu olarak iradi tasdike ulaşmaya bağlıdır. Bu süreçte delili kabule götüren bilginin ve Tanrı katında kabul görecek imanî hasletin nasıl olması gerektiği de araştırmamızda temas edilmesi gereken diğer bir husustur. Kur'an, özellikle Allah'ın varlığının ve birliğinin ispatının insan tasavurrunda gerçekleşmesi için bir bütün olarak evreni ve içindekileri delil olarak göstermektedir. İnsanın içerisinde yaşadığı dünyanın ona örnek gösterilmesi önemlidir. Ayrıca insanın Tanrıyı kabule hazırlanması açısından Kur'an'ın ortaya koyduğu delillerin kesin bilgi oluşturması da manidardır. Kur'an'daki delillendirme yöntemlerinin bilhassa inanç ilkeleri olan tevhid, nübüvvet ve ahiret konularına yoğunlaşmakta olması bilgiye dayanan imanın algısı açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Our study called“Providing Evidence Method in the Qur'an in the context of Knowledge and Faith Problem and its Theological Reflections”is shaped around the ways in the sampling methods of creating the faith of the individual by identifying Islamic beliefs from the Qur'an and appealing the mind and feelings from these outputs. In this context, first of all, it is important to determine what concepts the Qur'an refers to these. By any means of mental acceptance of the evidences which presents by the Qur'an, depends on to conceptualize what they evoke and to reach confirmation as a voluntary conclusion of this. It is another matter to be investigated in our research how the knowledge leads evidence to the acceptance and which faith character receive acceptance on the God's Level. The Qur'an especially shows the universe and creatures in it as evidence, to be able to occur God's existence and uniqueness in human imagination. It is important to exemplify the world to the man in which he lives. Also it is meaningful that originating precise information of the evidences that the Qur'an puts forth in terms of the preparation of man for accepting God. Tawhid, prophecy, and hereafter, which are especially belief principles of the providing evidence method in the Qur'an, are important in terms of the perception of faith based on knowledge.