Kalite maliyetlerinin PAF modeli çerçevesinde incelenmesi ve bir medikal parça üretim işletmesinde uygulama
An analysis of quality costs within the context of PAF model and an application in a medical parts producing company
  1. Tez No: 485618
  2. Yazar: FARUK KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günden güne artan yoğun rekabet ortamında işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için müşteri istek ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamaları gerekmektedir. İşletmeler müşterilerin isteklerini en iyi şekilde karşılarken maliyetlerini de kontrol altında tutmak durumundadırlar. İşletmelerin, en iyi kaliteyi en uygun fiyata elde edebilmeleri için kalite maliyetlerine gereken önemi vermeleri gerekmekedir. Bu tez çalışmasının amacı, kalite maliyetlerini medikal parça üretimi gerçekleştiren bir işletmede PAF modeli çerçevesinde tespit edip incelemektir. Yöntem olarak çalışmanın uygulanış şekline uygun olması ve detaylı analiz imkanı tanıması bakımından olay çalışması tercih edilmiştir. Kalite maliyetlerinin tespitinde 2014 ve 2015 yılları verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses need to satisfy their customers' desires and expectations in order to maintain their operations in this day by day increasing intense competitive environment. While satisfying customars' desires ideally, businesses should control the cost of their operations. In order to obtain the best quality at the most reasonable price, they need pay strict attention to quality costs. The purpose of this thesis is to determine and examine the quality costs in terms of PAF model in a medical parts production company. Case study method has been chosen as study method because it fits to the application of the study and provides a detailed analysis. Data of 2014 and 2015 has been used to determine quality costs.