An investigation into the nature and effectiveness of post observation feedback to the ELT student teachers from the peer, mentor and supervisor
İngiliz dili eğitimi öğretmen adaylarına akran, uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı tarafından gözlem sonrası verilen geribildirimlerin niteliği ve etkinliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 485675
  2. Yazar: FATMA PINAR TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu araştırmanın amacı İngiliz Dili Eğitimi öğretmen adaylarına akran, uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı tarafından gözlem sonrası verilen geribildirimlerin doğası ve etkililiğini araştırmaktır. Çalışma, ayrıca, yukarıda bahsedilen kaynakların verdiği geribildirimlerin farklı yönleri olup olmadığını incelemektedir. Araştırmanın bir diğer amacı ise öğretmen adaylarının öğretmenlik gelişimi sürecinde bu üç kaynaktan aldıkları geribildirimleri hangi açılardan etkili bulduğunu ortaya çıkartmaktır. Çalışma bir vaka çalışmasıdır ve veriler gözlem sonrası toplantıları, görüşme, geribildirim formları ve öğrenci günlükleri aracılığı ile toplanmıştır. Farklı veri kaynaklarından elde edilen bu veriler, nitel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular, akran, uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı tarafından gözlem sonrası verilen geribildirimlerin odak ve tür açısından farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca gözlem sonrası verilen geribildirimlere atfedilen özelliklerin adayların öğretmenlik gelişimi sürecinde etkili bulunduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma, İngiliz Dili Eğitimi öğretmen adaylarının gözlem sonrasında etkili geribildirim verme becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenecek bir eğitim programının, İngiliz Dili Eğitimi program müfredatına ders olarak dahil edilmesini önermektedir. Ayrıca, aday İngilizce öğretmenlerinin etkilli geribildirim alabilmesi için, öğretim elemanı ve uygulama öğretmeni arasındaki işbirliğinin arttırılması önerilmektedir. Çalışma ayrıca uygulama öğretmenlerine bu konuda verilecek hizmet içi eğitim programlarının gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the nature and effectiveness of the post-observation feedback provided to English Language Teaching (ELT) student-teachers after their teaching practice in practicum by the peer student teachers, mentors and supervisors. The study also aims to analyse whether there are any differences between the feedback provided by the above-mentioned sources. A further aim of the study is to find out what aspects of the feedback from the three sources the ELT student-teachers find effective in their teaching improvement process. In order to gain insight into the research questions, case-study methods and procedures were used, and data were collected by means of Post-observation Conferences, Stimulated Recall Interviews, Feedback Reflection Forms, and Journals of the STs. The data obtained from various data collection tools were analysed through qualitative content analysis. The findings revealed that the nature of peer, mentor, and supervisor post-observation feedback showed different features with respect to focus and type. The findings also showed that the STs found all the aspects of POF provided by the three sources effective in their teaching improvement process. The study calls for a training programme on how to provide effective post-observation feedback for ELT student-teachers, incorporated into the curriculum of PSTE ELT programmes in the format of a course. In addition the school-faculty cooperation should be enhanced in order to boost collaboration between the supervisor and the mentor in the process of providing effective post-observation feedback. Finally, the PSTE programmes and MoNE should collaborate on providing a training programme for the mentors in order to help them to gain insight into the nature and delivery of effective post-observation feedback.