Practicum stress and coping strategies of pre-service language teachers
Hizmet öncesi yabancı dil öğretmen adaylarının stajda yaşadığı stres ve stresle başa çıkma stratejileri
  1. Tez No: 485674
  2. Yazar: FARZANEH MAHMOUDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
İngilizce'nin uluslararası iletişimde, yıllardır açık bir şekilde dünyadaki birincil dil olarak lider pozisyonunu sürdürmesiyle İngiliz dili eğitimi de gitgide daha çok önem kazanmaktadır. Öğretmen eğitimi programlarının en önemli öğelerinden biri, son sınıftaki yabancı dil öğretmen adaylarının, asıl öğretme işine başlamalarından önce ders gözlemlemelerini ve pratik yapmalarını gerektiren staj programıdır. Son zamanlarda, staj programının verimliliğini artırmak amacıyla, staj dönemi ile ilgili stres kaynaklarını ve adayların bununla baş etme stratejilerini belirlemeye odaklanan çalışma sayısında bir artış gözlemlenmektedir. Pragmatik araştırma yaklaşımlı karma araştırma desenini temel alan bu çalışma, staj programının ikinci dönemi boyunca yabancı dil öğretmen adaylarının yaşadıkları stres ve bununla baş etme stratejilerini araştırmayı amaçlayan birçok durum çalışması örneği içermektedir. Bu çalışma, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle seçilen on beş son sınıf yabancı dil öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri anketler, yansıtıcı günlükler, odak grubu ve bire bir görüşmeler, gözlem ziyaretleri, resmi mikro-öğretim performanslarının video kaydı ve saha notları aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmanın nicel verileri SPSS 18 kullanılarak ve nitel veriler ise içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Staj dönemi ile ilgili stresin kaynakları yedi kategori altında incelenmiştir: sınıf yönetimi, sosyal etmenler, okul Milli Eğitim tarafından atanan danışman öğretmenin davranışları, duygusal etmenler, İngilizce dili eğitimi metot ve teknikleri, ders kitabı ve profesyonel etmenler. Stresin en büyük kaynağı sınıf yönetimi ile ilişkilendirilmiştir. Staj programının ikinci döneminde, bu program ile ilgili stresle başa çıkmada, yabancı dil öğretmen adaylarının en çok kullandığı stratejiler (en çoktan en aza) disiplin ortamını korumak, ilginç etkinliklerde bulunmak, göz ardı etme ve üniversite ortamında danışmanıyla görüşmede bulunmak olarak ortaya konmuştur. Ayrıca, en etkili stresle baş etme stratejisi ise üniversite ortamında danışmanıyla görüşmek olarak belirlenmiştir. Strese sebep olan etmenlerin ve öğretmen adaylarının kullandığı stratejilerin tartışılması ve yabancı dil öğretmen adaylarının eğitim programlarında yer bulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As the leading position of English as the world's primary language for international communication has evidently been continuing for several decades, English language teacher education is getting more and more important. One of the most major components of teacher education programs is the practicum that requires senior pre-service language teachers to observe classes and do practice teaching before actual teaching profession. Recently, there has been increasing research focusing on identifying practicum-related stress sources and their coping strategies in order to maximize the efficiency of practicum. Based on a mixed-method research design with pragmatism research paradigm, this study constitutes an example of a multiple case study which aimed to investigate the pre-service language teachers' stresses and their coping strategies throughout the second term of the practicum. This study was conducted with the participation of fifteen senior pre-service language teachers who were selected by convenience sampling. The data for the study were collected through questionnaires, reflective journals, focused group and one-to-one interviews, observation visits, video-taping of formal micro-teaching performances, and field notes. The quantitative data of the study was analyzed by SPSS 18 and the qualitative data was analyzed through content analysis. The sources of practicum-related stresses were discussed under seven categories: classroom management, social factors, school mentors' attitude, affective factors, ELT methods and techniques, textbook, and professional factors. The highest source of stress was associated with classroom management. In coping with practicum-related stresses, the most frequently used strategies by pre-service language teachers (from high to low) during the second term of practicum were maintaining discipline, following interesting activities, ignoring, and negotiating with university supervisor. Also, the most effective stress coping strategy was negotiating with university supervisor. It is suggested that stress generating factors and the strategies that pre-service language teachers employ should be discussed and reflected upon in pre-service language teacher education programs.