Teorik çerçevede hedonistik iktisat
Hedonistic economics in the framework of theory
- Tez No: 485694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Heterodoks ve Ortodoks İktisat arasındaki ayrım İktisat teorilerini şekillendirirken, heterodoks iktisatçıların savunduğu gibi psikoloji, sosyoloji, antropoloji, siyaset ve tarih bilimlerinde gerçekleşen son değişiklikleri de kapsayan bir tek sosyal bilim haline gelmesi arzulanan İktisat bilimi tarihinin heterodoks düşünce tarihi de incelenmelidir. Bu nedenle, bu tezde heterodoks teorilerin şekil verdiği davranışsal iktisat, deneysel iktisat ve nöroiktisat incelenerek hedonistik iktisatı konu edinen süreç tanımlanacaktır. Rasyonel bireyi sorgulamak ile başlayan süreç, ekonomik insanı model alan kavramsal haritaları da eleştirmektedir. Tek tip ekonomik insan tiplemesi, günümüz insan modelini ve tüketim davranışlarını açıklamamaktadır. Oysaki, makroekonomi açısından da oldukça önemli olan tüketim faktörü ve fonksiyonunu oluşturan bileşenleri iyi tahlil ederek çözümlemeler de bulunmak, verileri doğru ve eksiksiz yorumlamayı getirmektedir. Tasarrufları dengelemeyen bir tüketim anlayışı, hedonistik temelleri ile yapıldığında topluma toplam manada zarar verecek yapılara neden olabilmektedir. Bu tezde, Hedonizmin değişik çeşitleri ve İktisat Biliminin yeni dalları araştırılmıştır. Bu tezin amacı, İktisat konularının göreceli yeni konularını göstermek ve tanıtmak aynı zamanda güncel - yaşam problemleri ile bağlantılı olan noktasına değinmektir. Tez, 5 ana bölüme ayrılmıştır. Çalışmanın 1. Bölümünde Problem ve neden bu tezin yazılmasının amacı ifade edilmiştir. Çalışmanın 2. Bölümünde hedonistik iktisatı ortaya çıkaran görüşler kronolojik sıralamasında incelenmiştir. Çalışmanın 3. Bölümünde hedonistik iktisat ve kapsamı incelenmiştir. Çalışmanın 4. Bölümünde ise subjektivist değer teorisi ve hedonizm üzerine bir inceleme gerçekleştirilecektir. Son bölümde sonuç ve öneriler getirilmiştir. Jeremy Bentham'ın faydacı iktisat felsefesinin Anaakım İktisat üzerinde yerleşik hale gelmesi ile İktisat ve kurumları hedonistik bir karaktere bürünmüştür. Thomas Hobbes'un birey üzerine çıkarcı rolün üzerinde durması ile birleşen Bentham'ın faydacı anlayışı, rasyonel seçim ve rasyonel insan kavramlarını kuran asıl bileşim olmuştur. İktisadın erken dönemde büründüğü bu durum üzerine eleştiriler gecikmemiştir. Bu bağlamda, Anaakım İktisat ve rasyonel insan modelini eleştiren yaklaşımlar incelenrek, tüketimin karakteristiğini belirlemek üzerine çalışmalar yapılması son derece önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
While the distinction between heterodox and orthodox economics is shaping economic theories, the heterodox thought history of the history of economics which is desired to become the only social science, including recent changes in psychology, sociology, anthropology, politics and history, as heterodox economists argue, should also be studied. Therefore, in this thesis, the process of hedonic economic subject will be defined by examining behavioral economics, experimental economics and neuroticism which are formed by heterodox theories. The process that begins with questioning the rational individual also criticizes conceptual maps that model the economic man. Uniform economic human capitalization does not account for the contemporary human model and consumption behavior. However, analyzing the components of the consumption factor and function, which are also important in terms of macroeconomics, leads to accurate and complete interpretation of the data. A conception of consumption that does not balance the savings can be caused by the construct that would harm the collective mania when done with hedonistic foundations. In this thesis, various varieties of hedonism and new branches of economics are searched. The aim of this thesis is to show and introduce the relative new issues of economics issues and to point to the point related to current - life problems at the same time. The thesis is divided into 5 main sections. The Problem in the Chapter 1 of the Work and why this thesis is written is stated. The chronological order in which the ideas that generated hedonistic economics in Chapter 2 of the work were examined. Hedonistic economics and its scope have been examined in Chapter 3 of the workshop. In Chapter 4 of the workshop an examination will be made on the subjectivist value theory and hedonism. In the last part, conclusions and suggestions were made. As Jeremy Bentham's utilitarian philosophy of philosophy became established on the Fundamental Economics, economics and institutions became a hedonic character. Bentham's pragmatic understanding, coupled with Thomas Hobbes's emphasis on the individual's role, has been the main compound that established rational choice and rational human concepts. Criticism has not been overdue over this situation, which the economy had in the early period. In this context, it is of utmost importance to study the mainstream economics and rational human modeling approaches to determine the characteristics of consumption.