Sosyal sorumluluk amaçlı kurulan sivil toplum kuruluşlarının internet sitelerindeki grafik tasarım sorunları(örnek uygulama )
Graphic design problems in the internet sites of civil society institutions held for social responsibility
- Tez No: 485712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın konusu“Sosyal Sorumluluk Amaçlı Kurulan Sivil Toplum Kuruluşlarının İnternet Sitelerindeki Grafik Tasarım Sorunları”nı irdelemek ve örnek bir uygulama geliştirmektir. Araştırma kapsamında Türkiye'den ve dünyadan sivil toplum kuruluşlarının web siteleri örnek teşkil etmesi için araştırılmıştır. Türkiye'de hizmet veren sivil toplum örgütlerinden Mor Çatı, TEMA(Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı), TEV (Türk Eğitim Vakfı), LÖSEV, Uluslararası Down Sendromu Derneği ve Otizm Derneği'nin web siteleri incelenmiştir. Dünyadan ise AFID (Accounting for International Development), African Wildlife Foundation, Fight Cancer Foundation, Nagao Doğal Çevre Vakfı (NEF) internet siteleri incelenmiştir. İlgili internet siteleri incelenirken; grafik tasarım ilke ve elemanları, tipografi, fonksiyonellik, bilgi mimarisi, içerik gibi başlıkları ve alt başlıkları kapsayan literatür tarama yapılmıştır. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın web sitesinin örnek teşkil etmesi ve araştırmayı desteklemesi amacıyla uygulama projesi dahilinde revize edilmiştir. Öncelikle web sitelerindeki; tasarım ilke ve elemanlara uygunluk, fonksiyonellik ve içerik bağlamında sorunlar incelenmiştir. Tespit edilen sorunlara çözüm önerisi geliştirmek için Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın anasayfa arayüzü ele alınmış ve görsel kimliği göz önüne alınarak tasarımı yapılmıştır. Ayrıca kullanıcı görüşlerini ölçebilmek için anket görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. 194 kişinin katıldığı anketin sonucun verilerine göre, web sayfa arayüzünün kullanıcı görüşüne göre değerlendirilme analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to investigate the Graphic Design Problems on the Internet Sites of non-governmental organizations (NGOs) established for Social Responsibility and to develop a sample web desing. Within the scope of the research, the web sites of Turkey and the non-governmental organizations from around the world have been researched to set an example. Within the scope of the research, web sites of Mor Çatı, TEMA (Foundation for Combating Erosion in Turkey), TEV (Turkish Education Foundation), LÖSEV, International Association of Down Syndrome and Otizm Society were examined. In the world, the websites of the Accounting for International Development (AFID), the African Wildlife Foundation, the Fight Cancer Foundation and the Nagao Natural Environment Foundation (NEF) have been examined. While the related internet sites are being examined; graphic design principles and elements, typography, functionality, information architecture, content, titles and sub-titles such as literature were searched. Within the scope of the evaluation, the Mor Çatı Women's Shelter Foundation web site has been revised for the implementation project to be an example and to support the research. First of all, conformity to design principles and elements, functional and content issues are examined. In order to develop a solution proposal for the identified problems, the homepage of the Mor Çatı Women's Shelter Foundation was dealt with and designed by considering the visual identity. In addition to these, survey interview techniques were used to measure user opinions. According to the results of the questionnaire which 194 people participated, evaluation analysis was performed according to the user's opinion of the web page interface.