XIX. Yüzyılın ortalarında Osmanlı Devleti'nde sanayileşme gayretleri
Industrialization efforts of the Ottoman Empire in the middle of 19th Century
- Tez No: 485751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Osmanlı Devleti 19. yüzyıldan itibaren sanayileşme teşebbüslerine girişmiştir. Bu sanayileşme süreci bir anda ortaya çıkmadı. Tam aksine yaklaşık bir asır boyunca Avrupa'daki gelişmelerin yakından takip edilmesine ve bunun sonucunda Avrupa'daki teknik gelişmelerin Osmanlı'da uygulanmasına çalışıldı. 1830 yılından itibaren Osmanlı Devleti'nde Avrupa'daki örneklerine benzer modern sanayi tesisleri kurulmaya başlandı. Bu tesisler kuruluşlarından kısa bir süre sonra üretim konusunda olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bu tez çalışması Osmanlı Devleti'nde sanayileşme sürecinin nasıl ortaya çıktığını, fikri alt yapısını, klasik dönem anlayışındaki değişimlerin Tanzimat ile birlikte nasıl bir biçim aldığı ve değişimin sanayileşmeye ne tür katkılar sağladığını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire onwards industrialization enterprises from since 19th century. This industrialization process suddenly didn't occur. On the contary a century closely followed the developments in Europe and consequently the technical developments in Europe were applied in the Ottoman Empire. Production facilities similar to those in Europe began to be established since 1830 in the Ottoman Empire. Shortly after the establishment of this facilities began to bring to succesful conclusions. This thesis study deals with how the process of industrialization period in the Ottoman Empire, the idea of intellectual infrastructure, the changes in the classical era understanding with Tanzimat and the sort of contribute this change provides to industrialization.