Silistre Ayanı Yılıkoğlu Süleyman Ağa'nın hayatı ve ayanlık faaliyetleri
Life and ayan activities of the ayan of Silistre Yilikoğlu Süleyman Ağa
  1. Tez No: 485752
  2. Yazar: HALİL HALUK DURKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yılıkoğlu Süleyman Ağa, dağlı eşkıyasının ortaya çıktığı 1792 tarihiyle beraber belgelerde adından söz edilmeye başlanan Silistre ve Deliorman bölgesinin ayanıdır. XVIII. yüzyılın son 10 yılında dağlı eşkıyasıyla ve onların çıkardığı karışıklıkta eşkıyalık faaliyeti yürütmesi bu yüzyılın sonuna kadar sürmüştür. XIX. yüzyılda ise bu süreç 1801 tarihinde Silistre mütesellimi ve ayanı olmasıyla devam etmiştir. 1801 tarihinden sonra önce Rusçuk Ayanı Tirsiniklioğlu İsmail Ağa ile mücadelesi başlamıştır. Ayrıca Tirsiniklioğlu'nun adamı Pehlivan İbrahim Ağa ile de nüfuz mücadelesi yaşamıştır. Daha sonra Tirsiniklioğlu'nun ölümüyle yerine geçen Alemdar Mustafa Ağa ile kısa bir mücadele dönemi geçirmiştir. Alemdar'ın ölümüyle de Silistre'ye dönerek ölene kadar Silistre ayanı olarak kalmıştır. Bu mücadelelerin haricinde 1806-1812 Osmanlı-Rus Savaşı'nda da bulunmuştur. Savaş sırasında birçok itaatsizlikleri olmasının yanında Osmanlı Devleri lehine faydaları da olmuştur. Osmanlı-Rus savaşından sonra hakkında çıkan ölüm fermanı dolayısıyla kaçarak Rusya sığınmıştır. Elçi İtalinski vasıtasıyla yapılan yazışmalar sonucunda tekrar Osmanlı topraklarına gönderilen Yılıkoğlu Süleyman Ağa Şumnu tarafında saklanmaya başlamıştır. Daha sonra Şumnu Ayanı Çavuşzade Hasan Ağa tarafından bulunmasıyla 1813 yılında ortadan kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yılıkoğlu Süleyman Ağa is local notable of Silistre and Deliorman region, he began to be mentioned in the documents with the date of 1792 when the mountain bandits emerged. In the last decade of the 18th century, it continued until the end of this century that it carried out its own baldness activities with the mountaineer bandits. In the 18th century, this process continued with his being local notable and“mütesellim”at Silistra the establishment of the municipality of Silistra in 1801. After 1801, he first started fighting with Rusçuk Ayan Tirsiniklioglu Ismail Aga. In addition, Tirsiniklioglu's man, Pehlivan İbrahim Aga fighting influence. Later on, Tiraziniklioglu passed a short struggle with Alemdar Mustafa Aga, who replaced his death. By the death of Alemdar, he returned to Silistre and remained a Silistre singer until his death. Besides these fights, he joined 1806-1812 Ottoman-Russian War. During the war, There have been many disobedience as well as benefits in favor of the Ottomans. After the Ottoman-Russian war, he escaped to Russia and took refuge there because of the death penalty. As a result of the correspondences made by envoy Italinski, Yılıkoğlu Süleyman Ağa, who was sent to the Ottoman lands again, started to hide on the side of Shumen. It was later abolished in 1813 by the presence of Shumen Ayan Çavuşzade Hasan Ağa.