Bölgesel kalkınma açısından kalkınma ajanslarının rolü: Zafer Kalkınma Ajansı örneği
The role of development agencies on regional development: The case of Zafer Development Agency
  1. Tez No: 485755
  2. Yazar: HASAN HASIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDOĞUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmanın temel amacı, bölgesel kalkınmanın yeni aktörleri olan Kalkınma Ajansları'nın, bölge ekonomileri üzerine etkisini Zafer Kalkınma Ajansı özelinde 2009–2016 yılları arasında, karşılaştırmalı analiz yönetimi kullanarak incelemektir. Tezin birinci bölümü, Bölgesel Kalkınma Ajansları'nın ortaya çıkışını ve genel özelliklerini anlatmaktadır. İkinci bölüm Türkiye'de 1923'ten günümüze kadar uygulanmış olan kalkınma politikalarını, Türkiye'deki Kalkınma Ajansları'nın kuruluşunu, koordinasyonu ve görevlerini içermektedir. Son bölümde Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinde faaliyetlerini sürdüren Zafer Kalkınma Ajansı'nın TR33 Bölgesi'nin kalkınmasına yönelik gerçekleştirdiği faaliyetler ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of development agencies on the economies of regions by using comparative analyze method especially for Zafer Development Agency and the time period between 2009 and 2016. The first part of the study accounts for the emergence of regional development agencies and their general characteristics. The second part consists of the applications of development policies in Turkey since 1923 and the establishment, coordination and duties of development agencies in Turkey. In the last part, the facilities of Zafer Development Agency to develop TR33 Region (which includes Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa and Uşak) have been examined in a detailed way.