15.-19.yüzyıl divanlarına göre divan şiirinde zülf
Lovelock in divan poetry between 15.-19. century divans
- Tez No: 485756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET FERİDUN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Yapılan bu çalışma, Divan şiirinin en önemli güzellik ve temaşa unsuru olan zülüf ve güzelliği üzerine kurulmuş beyitlerin taranmasıyla meydana getirilmiştir. Çalışmamızda konu başlığı“15.-19.Yüzyıl Divanlarına Göre Divan Şiirinde Zülüf”tür. Tez; Önsöz, Giriş, I. Bölüm, II. Bölüm, III. Bölüm, Sonuç ve Kaynakça kısmından oluşmaktadır.“Önsöz”kısmında tezimizin nasıl hazırlandığı anlatılmış“Giriş”kısmında Divan şiiri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. I. Bölüm Divan şiiri ve güzellik hakkında bilgiler verirken, II. Bölüm, güzellik üzerine kurulmuş teşbih ve mecazlardan, III. Bölüm Divan şiirinde sevgilinin önemli güzellik unsurlarından biri kabul edilen zülüf kısmından oluşmuştur. Sonuç kısmında çalışmanın başından sonuna kadar edinilen bilgiler değerlendirilerek bir sonuca varılmıştır. Kaynakça kısmında ise tezde yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of analyzing Divan poetries between fifteenth and nineteenth century written by ten esteemed poets on the point of the most important beauty component, the hair of the beloved. Our title of the study is“Lovelock in Ottoman Divan Poetry Between Fifteenth and Nineteenth Century Divans.”This thesis consists of Abstract, Introduction, Chapter I, Chapter II, Chapter III, Conclusion and Bibliography parts. Being explained how we have written our thesis in“Abstract”, an outline about Divan poetry is given in“Introduction”part. While Chapter I informs about Divan poetry and beauty, Chapter II is focused on similes and metaphors about beauty and Chapter III consists of the lovelock which is the most attractive component of the beloved. In conclusion part, all the research findings obtained through the study have been evaluated and concluded. The bibliography includes the mastheads of the works used in the thesis.