Impact of foreign direct investments on export of Russian federation
Doğrudan yabancı yatırımların Rusya federasyonu ihracatı üzerindeki etkisi
- Tez No: 485773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAĞMUR ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Rusya federasyonu özelinde kabul edilen doğrudan yabancı yatırımlar ile ihracat arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışmamıza teorik girdi oluşturması bakımından konu ile ilgili olarak daha once yapılan çalışmalar kapsamlı olarak taranmış ve konu ile ilgili olan önemli çalışmalar Literatür taraması başlığı altında verilmiştir. Bu çalışma için 1996 – 2016 yılları arasında çeyrek dönemler bazında doğrudan yabancı yatırım ve ihracat istatistikleri kullanılmış, söz konusu istatistikler Rusya İstatistik Kurumu ve Merkez Banka verilerinden derlenmiştir. Araştırılan ilişkinin analizi için E-Views ekonometri paket programı ile Granger Nedesellik testi gerçekleştirilmiştir. Granger nedensellik testi sonuçları Ampirik bulgular başlığı altında tartışılmış ve sonuç kısmında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between inward foreign direct investments (FDI) and export in Russian Federation. Previous researches related to our topic have been examined broadly in terms of the theoretical input to our work and the most important were provided under the Literature Review. For the analysis quarterly data from 1996 till 2016 for FDI, export and Gross Domestic Product (GDP), provided by National Committee of Statistics of Russian Federation and Central Bank has been used. E-Views Econometric Modeling and Analysis Package and Granger Casualty Test have been used for the research of relationship. The results of Granger Casualty Test are provided in the Empirical Results section and explained in Conclusion