Political economy of the impacts of Chinese and Russian interest on MENA economies
Çin ve Rus çıkarlarının MENA ekonomisi üzerindeki etkilerinin politik ekonomisi
  1. Tez No: 807444
  2. Yazar: GUNAY GOJALI SHAHIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. RECEP YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ortadoğu ve Kuzey Afrika (OKA) Rusya ve Çin'in nüfuz göstergesi için hep ilgili alanı olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, Çin ve Rusya'nın bölge ülkelerindeki yatırımları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Aynı bölümün diğer kısmında ise bu yatırımların politik ekonomik bir analizi yapılarak Çin ve Rusya'nın bölgeye yönelik yatırım politikaları tartışılmıştır. Bu minvalde, İpek Yolu ve Bir Kuşak Bir Yol gibi projelerin gerek Çin ekonomisini gerekse bölge ülkelerinin ekonomilerini ne derecede etkilediği ve Çin ve Rusya yatırımlarının 2018-2022 yılları içerisinde hangi sektörlere yöneldiği analiz edilmiştir. Son olarak, Çin ve Rusya'nın tarihsel perspektifte OKA bölgesine yönelik politik motivasyonları küresel hegemonyal geçiş teorileri ile analiz edilmiştir. Bölge üzerinde Çin ve Rusya'nın politik motivasyonlarının temelleri, benzerlik ve zıtlıkları çalışmanın temel araştırma motivasyonlarından biri olmuştur. Bu araştırmanın ikinci bölümünde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkerinin genel ekonomik yapısı ve bu ülkelerin globalleşmeye entegrasyonu değerlendirilmiştir. Rantçı devlet teorisinin ne olduğu ve konusu geçen ülkeler için ne gibi sonuçlar yarattığı araştırılmış; gelecekte bu ülkelerin ekonomik çeşitlendirilmelerini sağlamaları için alınması gereken tedbirler tartışılmıştır. Araştırmanın ana konusu olan OKA ülkelerinde Doğrudan Yabancı Yatırımların uluslararası ticarete ve ülkelerin ithalat ve ihracat oranlarına ne derece etki ettiği ampirik analizlerle test edilmiştir. Ampirik metod olarak Dinamik Panel Data modeli tercih edilirken; veri seti olarak 2011-2021 zaman kesiminde 11 ülkenin verileri kullanılmıştır. Ampirik analiz yapılırken bağımlı değişkenler ithalat ve ihracat rakamları olarak alınırken; bağımsız değişken ise doğrudan yabancı yatırım verileri tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Middle East and North Africa (MEANA) has always been the relevant area for Russia and China's influence indicator. In the first part of the study, the investments of China and Russia in the countries of the region are discussed in detail. In the other part of the same section, a political-economic analysis of these investments was made and the investment policies of China and Russia towards the region were discussed. In this respect, the extent to which projects such as the Silk Road and One Belt One Road affect both the Chinese economy and the economies of the countries in the region, and which sectors the Chinese and Russian investments are directed to in the years 2018-2022 are analyzed. Finally, the political motivations of China and Russia towards the MENA region in historical perspective are analyzed with the theories of global hegemony. The basis of the political motivations of China and Russia on the region, their similarities and contrasts have been one of the main research motivations of the study. In the second part of this research, the general economic structure of the Middle East and North African countries and the integration of these countries to globalization were evaluated. It has been researched what the rentier state theory is and what consequences it has for the countries mentioned; The measures to be taken in order to ensure the economic diversification of these countries in the future are discussed. The effect of Foreign Direct Investments on international trade and import and export rates of countries in MENA countries, which is the main subject of the research, has been tested by empirical analysis. While the Dynamic Panel Data model is preferred as the empirical method; Data from 11 countries in the 2011-2021 time period were used as a data set. While making the empirical analysis, the dependent variables are taken as import and export figures; The independent variable is foreign direct investment data.