Ibn-i Sina'da müzik anlayışı
Music knowledge of İbn-i Sina
- Tez No: 485846
- Danışmanlar: DOÇ. SOLMAZ GÜLPER REFİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İbn-i Sînâ'nın müzik alanında yaptığı çalışmalarla kendi döneminde ve sonraki dönemlerde de uzun bir süre etkin olmuştur. Yaşamının son dönemlerine ait bu çalışmalara Antik Yunan alimlerinden Pythagoros ve Aristoteles ile İslam filozoflarından el-Kındi ve el-Farabi gibi isimlerin esin kaynağı olmuştur. Ama kendi, bu alimlerin çalışmalarını tekrar ele alıp araştırmakla kalmamış müzik felsefesi ve teorisini bir adım ileri götürmüştür. İbn-i Sînâ'nın müzik alanında yaptığı çalışmalara ait eserlerden günümüze hepsi ulaşmamıştır. Bu sebeple müzik alanında en kapsamlı bilgilerini sunduğu ve günümüzede ulaşmış olan Kitab'u Şifa'daki Mûsiki bölümü tez çalışmamıza ışık tutmuştır.
Özet (Çeviri)
İbn-i Sînâ with his labors in the field of music had contributed a wide and lasting effect in his time and afterward. Some Ancient Greek sholars like Pythagoras and Aristoxenus and some Islamic philosophers like El-Kındi and El-Farabi had provide the inspiraion for his late works which are indicated here. He did not confined his self with researching these sholars's works again but he brought the philosophy and theory of the music one step forward. Not all music works of İbn-i Sînâ reached to our present day. The Music Chapter of Kitab'u Şifa is the most comprehensive knowledges he represented. That is why this Chapter lighted our thesis work.