351 numaralı Sadaret Teşrifat Defteri ışığında Osmanlı pâyitahtı'nda icrâ edilen törenler (H. 1105-1221/m. 1693-1806)
Ceremonies in the Ottoman capital according to the Sadaret Ceremony Book 351 (h. 1105-1221/m. 1693-1806)
- Tez No: 485847
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İŞBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 511
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun usûl ve kaidelerinin varlığını ortaya koyabilmek için teşrîfât defterlerinin incelenmesi zaruridir. Bu bağlamda ele aldığımız Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Bâb-ı âlî Evrak Odası'na 351 numara ile kayıtlı olan Sadâret Teşrîfât Defteri, imparatorluğun XVII. yüzyıl sonundan XIX. yüzyılın ilk yarısında değin uzanan merâsim kayıtlarını içermektedir. Bu kayıtlar içerisinde, Şehzâde ve Sultanların doğumlarını ifade eden Vilâdet-i Hümâyûnlar; Şehzadelerin Sünnet ve Sultanların ise izdivaçları münasebetiyle yapılan düğünlerini ifade eden Sûr-ı Hümâyûnlar; Şehzadelerin Padişahlığa resmi olarak adım atışlarını ifade eden Cülûs-ı Hümâyûnlar; tahta çıkış merasiminin vazgeçilmezi Kılıç Kuşanma töreni; imparatorluğun ihtişamının tüm debdebesi ile sergilendiği Elçi Kabulleri; Padişahın halkına varlığını gösterdiği Cuma Selamlığı; büyük bir uğurlama ve karşılama ile gerçekleşen Sefer-i Hümâyûnlar; Donanma-yı Hümâyûn'un suya indirilmesi ve sefere gidiş-gelişleri ile Dîvân-ı Hümâyûn toplantıları gibi örnekler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the Ottoman Court Protocol and ceremonies in XVIII. century and composed of an introductory part and three chapters. These ceremonies included not only the traditional Ramadan and Eid celebrations, but also ceremonies that were a part of state administration. Ceremonies that accompanied the bringing forth of the tuğ as an indication of war and wage payments to the soldiers were among such administrative ceremonies. Ceremonies performed on the occasion of welcoming ambassadors, in particular, were conducted in such a perfect order that it showed the greatness of the Empire. It was very important that those ambassadors be welcomed and served in accordance with their rank and the purpose of their visit. Tradition remained as the most important authority in performing ceremonies. If any change was to be introduced into those ceremonies it would be done with Sultan's permission alone. However, it became necessary to make modifications in ceremonies due to changing political and economic circumstances. For instance, during financial difficulties less luxurious celebrations were preferred.