Immanuel Kant'ta eleştiri ve diyalektik
Critique and dialectic in İmmanuel Kant
  1. Tez No: 485845
  2. Yazar: NEFİSE BARAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTUL GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma spesifik olarak Immanuel Kant düşüncesinde eleştiri ve diyalektik kavramlarının işlevlerini ortaya koymakta, Kant'ın kendi yaşadığı çağda nasıl bir felsefi eleştiri ve toplumsal eleştiri anlayışı ortaya koyduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma ilkin genel hatlarıyla Kant'ın eleştiri öncesine dönemini konu alarak başlar ve eleştirel döneme geçişin ipuçlarını sunar. Devamında Kant'ın eleştirel dönemini konu alır ve üç Kritik'in eleştiri ve diyalektik kavramları çerçevesinde incelenmesini felsefi eleştirinin nasıl yapıldığını ortaya çıkarır. Bir sonraki aşamada Kant'ın hukuk ve politika üzerine olan düşüncelerini eleştiri kavramı merkezinde, itaat ve direniş kavramlarıyla birlikte bir analizini ortaya koyar. Bu araştırma Kant'ın felsefi eleştirisinin diyalektik kavramı çerçevesinde nasıl şekillendiğinin ve felsefi eleştiriden hareketle şekillenen toplumsal eleştirinin açmazlarıyla ile sonuçlar. ANAHTAR KELİMELER: Eleştiri, Diyalektik, Özgürlük, Çelişki, İtaat, Direniş.
Özet (Çeviri)
This study specificially reveals the functions of the concepts of critique and dialectic in Immanuel Kant's thought, purpose to examine what kind of philosophical critique and social critique Kant presents in his own time. In this respect, the study first begins by taking Kant's pre-critical period as a general outline, and provides clues to critical period. In contunation, the critical period of Kant and than reveals how philosophical critique is done to examine the three Critque within the framework of critique and dialectic consepts. Next stage, reveals the analysis of Kant's thoughts on law and politics at the center of the concept of critique along with the concepts of obedience and resistance. This research results in how Kant's philosophical critique is shaped within the dialectic concept and the dilemmas of social critique shaped by philosophical critique. KEY WORDS: Critique, Dialectic, Freedom, Contradiction, Obedience, Resistance.