Modern sanat'ın evriminde transfigürasyon sorunsalı
Modern sanat'in evriminde transfigürasyon sorunsali
  1. Tez No: 485858
  2. Yazar: FIDAN SALAHOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. RASİM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
XIX. yüzyıl, genellikle teknolojik gelişme anlamına gelen bir ilerleme kavramı içersinde yer almıştır. Rönesans dönemi ile başlayan bu yeni oluşum XVIII. yüzyılın sonlarına doğru başlayan teknolojinin getirdiği yeniliklerle yepyeni bir boyut kazanmıştır. Bu sürecin toplumları etkisi altına almaya başlamasıyla sanat çerçevesi farklı aşamaya geçmiştir. Bununla birlikte teknoloji ve sanat ilişkisinde yeniliklerin oluşmasına neden olmuştur. Bu tez çalışmasında soyut sanatın öncülerinden biri olan sanatçı Vasiliy Kandinsky'nin eserleri vasıtasıyla, gerçekliğin tek boyutlu olmayıp, görünene, algılanan ve duyulandan daha gerçekçi ruhun, arzuların ve özünde gerçek bir vucüda bürünmüş dünyayı göstermek istedim. Soyut sanat bize bu gerçekliği gösterebilecek ruhsal bir alandır. Soyut Sanat yeni bir dil oluşturarak, ruhumuzla duyup zihnimizle görmeyi öğreterek bize sanatı algıya dayalı bilinçimizin yollarını öğretmektedir. Vasiliy Kandinsky, insan ruhunu tüm zenginliğiyle yakalayabilen bir ruh ressamıdır. Onun eserlerini seyiredenler ancak ruhunu içsel sezginin sesine ve saf içsesin algılanmasına götürecek bir şekilde olgunluğa kavuştuğunda; resmin harmonisinde bir kapı açarak kendini bulabilir.
Özet (Çeviri)
The nineteerth century has relied on the concept of progress, which mostly means material and technological development and has made an effort in the way. This new formation, which started with the Renaissance, gained a new dimension with the industrial revolution that began in the late 1700s, and the art frame began to change as it began to affect communities in this period. This point has led to the creation of new expansions im the relation of technology with the art. İn this article, through the works of Russian artist Wasiliy Kandinsky, one of the leading figures of abstract art, it is desired to Show that reality isn't unidimensional, but there can be a dimension of reality different from sensible, visible sensory. Abstract art is a spiritual field that can Show us this reality. Abstract art creates a new language that shows us that art is something that can anly be seen. Wasiliy Kandinsky is a saul artist who can capture inner life with all its richness. His viewers can only reach the harmany of the Picture when the soul has reached the maturity wehere it can open to perception of inner intuition and the püre voice of conscience.