Afiş tasarımında postmodern illüstrasyonun grafik tasarıma etkileri
Effects of postmodern illustration on graphic design in terms of poster design
- Tez No: 772355
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Afiş tasarım hedef kitle için verimli bir reklam aracı olmuştur. Afişin tasarım dili minimalist şekilde kabul edilerek, illüstrasyonların grafik sanatı içinde etkili bir görsel iletişim aracıdır. İllüstrasyon sanatını anlamlandıran en önemli unsurlar; duygular, fikirler, açıklamalar ve uygulamadaki özgünlüktür. Postmodern afişler ile reklam kültürü arasındaki ilişki yeni bir bakış açısı kazanır. Modernizim kurallara bağlı kalarak hareket etmiştir. Postmodernizim kuralları kabul etmeyen kuralsız ve iç güdüyle hareket edildiği görülmektedir. Grafik tasarımda postmodern konularını işleyen tasarımcılar, çalışmış oldukları çalışmalarında feminizm, tüketim kültürü ve popüler kültür gibi konuları benimsemişlerdir. Genel olarak, postmodern tasarımın gelişim sürecinde tasarımı, farklılaştırma çabalarından dolayı deneysel araştırmaların ortaya çıktığı bilinmektedir. Postmodern düşüncelerin ana fikrini oluşturan Dadaizm, Fütürizm ve Kübizm akımları oluşturmuştur. Modernizmin ilk zamanlarında başlayan deneysel tasarım yöntemi, zaman ile post modern grafik tasarım stilini oluşturmuştur. 20. yy. da postmodern sanat anlayışı küreselleşmenin etkisi ile klasik üslupların yerini dijitalleşme ile daha hızlı üretilen ve kolayca tüketilen ürünleri ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, postmodern illüstrasyonun grafik tasarımın tüm tarihsel ve toplumsal gelişim süreci içindeki evriminde günümüzün kazandığı boyutları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Poster design has been an efficient advertising tool for the target audience. The design language of the poster is accepted as minimalist, and it is an effective visual communication tool within the graphic art of illustrations. The most important elements that make sense of the art of illustration are feelings, ideas, explanations, and originality in execution. The relationship between postmodern posters and advertising culture gains a new perspective. Modernism acted by adhering to the rules. It is seen that postmodernism does not accept the rules and acts with an instinctive and unruly rule. Designers who deal with postmodern issues in graphic design have adopted topics such as feminism, consumer culture and popular culture in their work. In general, it is identified that in the development process of postmodern design, experimental research has emerged due to the efforts to differentiate design. Dadaism, Futurism and Cubism movements, which constitute the main idea of postmodern thoughts, have formed. The experimental design method, which started in the early days of modernism, created the post-modern graphic design style with time. With the 20th century; because of globalization, the postmodern understanding of art has replaced classical styles by digitalization products that are produced faster and easily consumed. This research includes the subject topic boundaries that our reputation has gained in the evolution of postmodern illustration in the entire historical and social development process of graphic design.