Mustafa Reşit Tarakçıoğlu'nun TBMM'deki faaliyetleri
The activities of Mustafa Reşit Tarakçıoğlu at the TGNA
  1. Tez No: 485875
  2. Yazar: TUNCAY KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki faaliyetlerini ortaya koymaktır. Tarakçıoğlu'nun TBMM'nin sekizinci, dokuzuncu, onuncu ve on birinci devrelerindeki faaliyetlerinin anlatıldığı dönem 1946-1960 yılları arasını kapsamaktadır. Tez çalışmasında TBMM Zabıt Cerideleri, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi belgeleri, ulusal ve yerel gazeteler, Tarakçıoğlu'nun kendi yazmış olduğu kitaplar ile Tarakçıoğlu hakkında yazılmış olan kitap ve makalelerden yararlanılmıştır. Çalışma giriş bölümü dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez konusunun tanıtımı ile birlikte Tarakçıoğlu'nun kısa biyografisine yer verilmiştir. Birinci bölümde Tarakçıoğlu'nun Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili iken TBMM faaliyetleri, ikinci bölümde de ise Demokrat Parti milletvekili olduğu zamanlardaki TBMM faaliyetleri anlatılmıştır. Tarakçıoğlu'nun TBMM faaliyetleri incelendiğinde ağırlıklı olarak eğitimle ilgili konularda aktif olduğu görülmüştür. Eğitim dışındaki faaliyetler ise tarım, sosyal hizmet ve idari teşkilatla alakalı konularda yoğunlaşmıştır. Tarakçıoğlu bu alanlar dışındaki daha birçok konuda da TBMM'de yapılan çalışmalara katılarak, kendi duygu ve düşünceleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the long parliamentary career of a former Trabzon MP Mustafa Reşit Tarakçıoğlu. This thesis covers the period between 1946 and 1960 when Tarakçıoğlu served as a member of the Turkish Grand National Assembly in the 8th, 9th, 10th and 11th sessions. The primary sources utilized in this study include the minutes of the TGNA, Prime Ministry Archives documents, national and local newspapers in addition to the books authored by Tarakçıoğlu and various books and articles written about the MP. The thesis is structured in two parts after the introduction. In the introduction the thesis subject is introduced with the addition of a short biography of Tarakçıoğlu. The first part involves the parliamentary activities of Tarakçıoğlu as a MP from the Republican People's Party whereas the second part covers his parliamentary career as a Democrat Party MP. The thorough investigation of the subject revealed that Tarakçıoğlu was particularly active in the issues related to education. His other parliamentary activities were concentrated on the subjects such as agriculture, social services and administrative organization. All in all, his parliamentary activities were not limited to these subjects; he was actively involved in several parliamentary committees on other issues where he served in accordance with his personal thoughts and feelings.