Trabzon Türk Ocağı (1925-1931)
Trabzon branch of Turkish Ocak (1925-1931)
- Tez No: 226674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELEK ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
This study covers the foundation and the activities of the Turkish Ocak between 1925 and 1931. It also sheds light on the issues like the abolition and the cession of the Ocak to the Republican People's Party ( RPP), how these cession activities were performed, assets and liabilities, movables and immovables emerging just after the cession of the Trabzon Branch of the Turkish Ocak to RPP.Althoug it was first established between the years 1914 and 1916 during the Russian occupation, the Trabzon Branch of Turkish Ocak was reestablished in 1924 and stardet its activities on June 1, 1925. Particularly between the years 1925 and 1927, under the ruling of Mustafa Reşit Tarakçıoğlu, a number of social and cultural activities were performed by the and training activities for the nation's villagers and some others to create a national awareness.After the abolition of the Turkish Ocak on April 10, 1931, the Trabzon Branch of Türkish Ocak was closed down and all its assets and liabilities and movables and immovables were ceded to the Republican People's Party. The report and documents prepared by the abolition comissioners showed that the amount of assets and liabilities was not big. The only real estate the Ocak had was its service building ceded by emvali metruke ( properties abundand by the Greeks) to the Trabzon Branch of Turkish Ocak. Since this building was not legally owned by the Ocak, no problem was experienced during the cession activities. Providing documents, this study also deals with the liquidation of the movable assets owned by the Türkish Ocak and how they were used after the cession.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada 1925-1931 yılları arasında Trabzon Türk Ocağı?nın kuruluşu ve faaliyetleri araştırılmıştır. Türk Ocaklarının feshedilmesi ile birlikte bu kurumun Cumhuriyet Halk Fırkasına devri, devir işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiği ve Trabzon Türk Ocağı?nın şubeleri ile birlikte C.H.F` na devir-teslimi ile birlikte ortaya çıkartılan borç, alacak, menkul ve gayri menkulleri değerlendirmeye aldığımız diğer konulardır.İlk kuruluşu 1914-1916 arası Rus işgali dönemine rastlayan Trabzon Türk Ocağı?nın, ikinci ve asıl oluşumu, 1924 yılında açılmakla beraber, faaliyetlerinin başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz 1 Haziran 1925 tarihinde gerçekleşmiştir. Özellikle 1925-1927 yılları arasında Mustafa Reşit Tarakçıoğlu?nun başkanlığı döneminde, Trabzon Türk Ocağı etkin sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmuştur. Bu faaliyetler arasında sanat, spor, milli bilinci uyandırma,konferanslar, kurslar, köycülük kapsamında yapılan inkılap ve sağlıkla ilgili olanlar önemli yer tutar.Türk Ocakları?nın 10 Nisan 1931 tarihinde feshedilmesi ile birlikte Trabzon Türk Ocağı da kapatılmış ve alacak, borç, menkul, gayri menkulleri C.H.F?na devredilmiştir. Fesih sonrası komisyonunun ortaya koyduğu rapor ve belgeler, Trabzon Türk Ocağının büyük miktarlarda borcu ve alacağının olmadığını ortaya koymuştur. Ocağın tek gayri menkulü, emvali metrukeden 1925 yılında Trabzon Türk Ocağı?na devredilmiş olan bir binadır. Bu bina, Trabzon Türk Ocağı tarafından mülk haline getirilmediği için devri esnasında problemler yaşanmıştır. Ayrıca Trabzon Türk Ocağına ait menkullerin tasfiyesi ve daha sonra ne şekilde kullanıldıklarına dair bilgiler belgelerle açıklanmıştır.