Sosyal bilgiler programlarının bazı değerlerinin öğrencilerce kazanım düzeyi: Suriyeliler örneklemi
Level of acquisition of some values of social studi̇es programs by students: The case of Syrians
- Tez No: 486019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL CAHİT YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, ortaokul öğrencilerinin Suriyelilere yönelik görüşlerini incelemeyi ve sosyal bilgiler öğretim programında yer alan değerlerin (saygı, adil olma, misafirperverlik, hoşgörü, duyarlılık, yardımseverlik) Suriyeliler bağlamında kazanım düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda; Değer Kazanım Düzeyi Belirleme Formu ve odak grup görüşmesinden elde edilen bulgular incelenmiştir. Nitel araştırma deseninde karma yöntem ile gerçekleştirilmiş olan araştırmada“saygı, adil olma, duyarlılık, misafirperverlik, hoşgörü, yardım severlik”değerlerinin kazanım düzeylerini belirlemeye yönelik nicel yöntem ve Suriyelilere yönelik düşüncelerini derinlemesine incelemeye olanak sağlaması bakımından karma yöntem türlerinden Aşamalı Açıklayıcı Desen (Sequential Explanatory Design) kullanılmıştır. Nitel veriler nicel verileri açıklamayı ve yorumlamayı desteklemede kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adıyaman ili merkeze bağlı Bahçelievler Mahallesi'nde 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde bir ortaokulunda sekizinci sınıfa devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada nicel verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde ve yorumlanmasında betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre öğrencilerin Suriyeliler bağlamında (saygı, adil olma, misafirperverlik, hoşgörü, duyarlılık, yardımseverlik) değerlerine yönelik olarak kazanım düzeylerin üst düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularına göre öğrencilerin Suriyeliler bağlamında (saygı, adil olma, misafirperverlik, hoşgörü, duyarlılık, yardımseverlik) değerlerine yönelik olarak olumlu görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre öğrencilerin Suriyeliler bağlamında belirtilen değerlerin kazanmış oldukları, nitel bulguların, nicel bulguları desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views elemantary school children hold about the Syrians, and to determine the level of acquisition of values in social sciences education programme (respect, being just, hospitality, tolerance, sensitivity, and helpfulness), in the context of Syrians. For this ends, data collected through Level of Value Acquisition Form and focus group interviews were studied. In this study, which was conducted with a mixed method in qualitative research pattern, quantitative technique was used in order to determine the level of acquisition of values of“respect, being just, sensitivity, hospitality, tolerace, helpfulness”, while sequential explanatory design was used in order to be able to gain deep insight into views on Syrians. Quantitative data were used in order support and facilitate interpretation of qulitative data. The sample of the study is a class of students who were in eight grade at an elementary school in Bahçelievler Neighbourhood of Adıyaman province centre in 2016-2017 Academis Year's Spring Semester. SPSS Programme was used in analysis of the quantitative data in this study. Descriptive analysis was used in analysis and interpretation of qualitative data. According to qualitative findings of ths study, in the context of Syrians, it is concluded that the students have high levels of acquisition of values (of respect, being just, sensitivity, hospitality, tolerace, helpfulness). According to quantitaive findings of this study, in the context of Syrians, it is concluded that the students express positive views of Syrians with respect to values (of respect, being just, sensitivity, hospitality, tolerace, helpfulness). As a result, it is conluded that students have gained the values in question, in context of Syrians, and that quantitative findigs support the qualitative findigns of this study.