Deneysel stres koşullarında sıçan mesanesine yapısal ve sitokimyasal yaklaşım:İnterstisyel sistit açısından değerlendirme
Structural and cytocemical approach to rat urinary bladder under experimental stress contitions:Evaluation of interstitial cystitis
- Tez No: 48604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAFİYE ÇAVDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Stres şartlarının birçok hastalığın etyolojisine etki ettiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada, deneysel stres koşulları olarak açlık, hareketsizlik ve soğuk stresinin sıçan mesane morfolojisi ve mitotik aktivitesi üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Kontrol, stres ve stres sonrası iyileşme olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Her gruba ait morfolojik inceleme çeşitli boyama yöntemleriyle yapılmıştır. Luminal epitel yüzeyini örten glikozaminoglikan tabakası inorganik bazik bir boya olan Rutenyum Kırmızısı ile elektron mikroskobu seviyesinde sitokimyasal olarak, mitotik aktivite flow sitometri tekniğiyle ortaya konulmuştur. Stres grubunda, epitel tabakada hasar, epitel hücrelerinin yüzeyini örten glikozaminoglikan (GAG) tabakasında kayıp, mikrovillus sayısında artış, hücrelerarası yan bağlantılarda ayrılma dolayısı ile sızıntı, hücre içi zar yapısındaki bozulma nedeniyle sitoplazmik boşluklar izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Structural and Cytochemical Approach to Rat Urinary Bladder under Experimental Stress Conditions: Evaluation of Interstitial Cystitis It was demostrated that stress conditions have various impacts on disease etiology. This study is designed to evaluate the effects of fasting, immobilization and cold stress on rat urinary bladder morphology and mitotic activity. Three groups were constructed as stress, recovery and the control one. The morphological features of each group was examined using different staining techniques. Glycosaminoglycan (GAG) layer covering the urothelium was examined cytochemically by an inorganic, cationic dye Ruthenium Red at electron microscopy level and mitotic activity calculated by flow cytometry. t |n the stress group, damage in the urothelium, partial loss of GAG layer and increase in the number of microvillus were observed along with leakage due to disruption of tight junctions and cytoplasmic vacuolization by degeneration of intracellular membranes.