Kitozan-aljinat mikrokapsüllerinin oluşturulması ve özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 48605
- Danışmanlar: DOÇ.DR. JULİDE AKBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
87 ÖZET Bu çalışmada, iyonotropik jelleşme yöntemi kullanılarak kitozanla kuvvetlendirilmiş aljinat boncukları hazırlanmıştır. Molekül ağırlıkları farklı olan iki etken madde, timolol maleat (molekül ağırlığı 432) ve dekstranın (molekül ağırlığı 70.000) boncuklardaki tutulma ve serbestleşme özellikleri çalışılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, timolol maleat ve dekstran boncuklan hazırlanmıştır. Timolol maleat içeren boncukların büyüklüğü polimer, etken madde, kitozan konsantrasyonu, iç faz hacmi ve kurutma yöntemine bağlı olarak değişmektedir. Buna karşın kalsiyum klorür konsantrasyonu ve dış faz hacminin boncuk büyüklüğü üzerine bir etkisi yoktur. Diğer taraftan dekstran boncuklarının büyüklüğüne bütün faktörlerin etkili olduğu, dış faz hacminin ise etkili olmadığı görülmüştür. Boncuk içersinde, dekstranın %89, timolol maleatın ise %66 gibi yüksek bir oranda tutulduğu görülmüştür. Boncuklarda tutulan etken madde miktarı üzerine sodyum aljinat, etken madde, kalsiyum klorür ve kitozan konsantrasyonunun etkili olduğu, fakat iç, dış faz hacminin ve kurutma yönteminin ise belirgin bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Kitozanla kuvvetlendirilmiş aljinat boncuklarından etken maddelerin serbestleşmesi incelendiğinde, sodyum aljinat, kalsiyum klorür, kitozan konsantrasyonunun ve kurutma yönteminin boncuklardan etken madde serbestleşmesinde etkili olduğu saptanmıştır. Kitozanla kuvvetlendirilmiş aljinat boncuklarından, serbestleşmenin suda çözünen ilaçların molekül ağırlığının artmasına bağlı olarak azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak, kitozanın aljinat matriksine ilavesi, matriks erozyonunu azaltmış ve suda çözünen ilaçların boncuklarla verilmesini sağlamıştır. İlacın molekül büyüklüğü boncuk özellikleri açısından önemli bir faktördür. Diğer taraftan kitozanla kuvvetlendirilmiş aljinat boncukların makromoleküler ilaçlar için oral kontrollü sistemler şeklinde kullanılabileceği görülmüştür. Boncuk hazırlanması sırasında uygun deneysel koşullar seçilerek ilaç serbestleşmesi istenildiği şekilde düzenlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY In this study, chitosan reinforced alginate beads were prepared by using ionotropic gelation method. The loading and release properties of two drugs, difffering widely in their molecular weights namely timolol maleat ( mol wt. 432) and dextran (mol wt. 70.000) were studied. In the first part of this study, timolol maleat and dextran beads were succesfully prepared. The size of beads containing timolol maleat changed with different factors such as, alginate, drug, chitosan concentration, volume of internal phase and drying methods. However calcium chloride concentration and volume of external phase have no effect on bead size. On the other hand, in dextran beads although all factors affected the bead size the volume of external phase has no effect on the sizes of dextran beads. It was found that dextran beads allowed high drug loading as 89% and this was 66% for timolol maleat beads. Drug amount of beads changed with the concentrations of sodium alginate, drug, calcium chloride and chitosan, but internal and external phase volumes and drying methods have no effect on the amount of encapsulated drug. When the drug release was investigated from chitosan reinforced alginate beads, in general it was seen that sodium alginate, calcium chloride and chitosan concentrations and drying method caused the variations in the drug release properties from beads. For both drugs a marked of beads decrease was observed in drug release profiles. An increase in molecular weight decreased the release rate of very soluble drugs from chitosan reinforced alginate beads. In conclusion, as previously reported, addition of chitosan to the alginate gel, matrix erosion is suppressed and the water-soluble drugs held within the beads succesfully. In addition, the molecular size of drug is also an important factor for bead properties. Moreover chitosan reinforced alginate beads can be used for a potential oral controlled release system of macro-