Kronik böbrek yetmezlikli hemodiyaliz hastalarında demir eksikliği anemisinin intravenöz demir dekstran ile tedavisi ve hemşirenin rolü
  1. Tez No: 48603
  2. Yazar: SEZGİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
70 ÖZET Bu çalışma, kronik böbrek yetmezlikti hemodiyaliz hastalarında demir eksikliği anemisinin tedavisinde IV uygulanan demir dekstran (imfe- ron)'ın etkinliğini, tedavi sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonları ve hemşirenin rolünü irdelemek amacıyla planlanmıştır. Demir eksikliği anemisi olan 22 kadın, 30 erkek hemodiyaliz olgusuna demir dekstran 100 mg, diyalizin son 2 saatinde % 0,09 NaCl 200 mi solüsyon içinde IV yavaş infüzyon şeklinde haftada 2 kez (total 1 gr/5 hf) uygulanmıştır. Hemoglobin düzeyleri ile BUN düzeyi, primer böbrek hastalığı, beslenme durumu, tedavi öncesi diyalizerle olan kan kayıpları ve egzersiz kapasitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Demir dekstran tedavisi öncesi ile tedavi sonrası hemoglobin, hematokrit, eritrosit, MCV, MCHC, serum demiri ve ferritini düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Buna göre; kronik böbrek yetmezlikti hemodiyaliz hastalarında demir eksikliği anemisinin önlenmesi ve tedavisinde IV demir dekstran kullanılmasının yarar sağlayacağı, dikkatli gözlem ile reaksiyonların erken tanınabileceği ve uygun girişimlerin yapılabileceği inancındayız.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY s This study is planned to investigate the efficacy and safety of IV iron dextran (imferon) in patient's with chronic renal failure and anemia as well as to observe the role of the nursing during treatment. 22 female and 30 male hemodialysis cases who had iron deficiency anemia were treated with 100 mg iron dextran in 200 ml 0.9% NaCl solution during last two hours of dialysis twice weekly (total 1 gr/5 weeks). In this study it was observed that there was no correlation between hemoglobin level and BUN level, primary renal disease, nutritional status, pretreatment dialyser blood looses and exercise capacity (p>0.05). There was a significant difference in the levels of hemoglobin, hematocrit, eryhtrocyte, MCV, MCHC, serum ferrum and ferritin between pre and post treatment (p< 0.001). The highest level of these parameters were detected in the first month of therapy and in the third and sixth months there was a slight decrease in the values yet there was a significant difference when compared to pretreatment period (p< 0.001). RDW and iron binding capacity levels were significantly lower than pretreatment levels (p< 0.001). The lowest level was detected in the first month of73 therapy and in the third and sixth months there was a slight but significant increase in RDW and iron binding capacity levels (p< 0.001).