Deneysel diyabette deri proteinlerinin ve antioksidan sistem elemanlarının incelenmesi
  1. Tez No: 48606
  2. Yazar: TUĞBA TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEN YARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
73 VI. ÖZET Bu çalışmada 40 tane Swiss Albino dişi sıçan kullanıldı. 12 tanesi kontrol, 9 tanesi kontrol+pazı, 8 tanesi diyabet, 11 tanesi diyabet+pazı grubu olarak ayrıldı. Diyabet grubu sıçanlarına deri altından 65 mg/kg STZ enjekte edilerek diyabet oluşturuldu. STZ enjeksiyonundan 14 gün sonra hergün 2 g/kg olacak şekilde gavaj yolu ile pazı ekstreleri KP ve DP gruplarına verildi. STZ enjeksiyonundan 42 gün sonra bütün sçanlardan kuyruk kanlan ve deri örnekleri alındı. Kan örneklerinde AKŞ tayini yapıldı. Deri örneklerinde NEG, LPO,GSH tayini yapıldı ve SDS- PAGE uygulandı. Ayrıca deri örnekleri 37°C, 4°C ve 44°C'da 1/2 saat uygun medium içinde tutularak stres proteinlerinin sentezi SDS-PAGE ile NEG tayini yapılarak incelenmeye çalışıldı. STZ verilmeden önce K, KP, D, DP grubu sıçanların ağırlıkları sırası ile 172.66±10.25, 173.34±11.18, 177±21.86, 177.47±15.70 g. idi (p=0. 89). Açlık kan şekerleri ise 72.36±31.00, 81.44±16.00, 69.55±14.83, 82.36±18.63 mg/dl (p=0.52) idi.Gerek kilo gerekse AKŞ değerleri arasındaki farklar anlamsızdı. STZ enjeksiyonundan 42 gün sonra K, KP, D, DP grubu sıçanların ağırlıkları ; 166.12±20.12, 180.00±18.69, 146.17±33.76, 181.10*31.61 g idi (p=0.03). D grubu sıçanlan zayıflarken DP grubu sıçanlarında zayılama olmadı.Açlık kan şekerleri 58.00±18.82, 63.11±14.53, 135.86±82.74, %71.56±13.61 mg/dl idi (p=0.0001). D grubu sıçanlarının AKŞ'leri anlamlı derecede arta, DP grubunda ise artma olmadı.KP grubunda ise kan şekeri azaldı. NEG değerleri 2.59±1.24, 4.26±3.90, 6.15±3.65, 4.53±3.47 nmolF/1 mg protein idi (p=0.11). LPO değerleri 0.30±1.69, 2.17±3.0, 0.81±0.77, 0.96±1.34 nmol MDA/1 mg protein idi (p=0.10).D grubu sıçanlarında NEG ve LPO değerleri K grubuna göre anlamlı derecede arta, fakat DP grubunda ise bu değerler KP grubuna göre artmadı. Deri homojenizatı SDS-PAGE'e tabi tutulduğunda 20 farklı protein bandı tespit edildi. MA' lan 381-43 kDa arasında değişmekteydi.Gruplar arasında anlamlı farklar bulunamadı. Isı stresi uygulandığında elektroforez sonuçlarına ve NEG değerlerinde belirgin bir değişme saptanamadı.74 Sonuç olarak deneysel diyabette AKŞ, NEG, LPO kontrol grubuna göre anlamlı derecede arttı. Pazı ekstresinin verilmesi bu farkı ortadan kaldırdı. Kontrol grubuna göre pazı verilen kontrol grubunda ise NEG, LPO değerleri arttı. Stres proteinlerinin sentezi SDS-PAGE ve NEG tayinleri ile saptanamadı.
Özet (Çeviri)
75 VII. SUMMARY In this study 40 Swiss Albino female rats were allocated to the following groups: Control (n=12), Control+chard (n=9), Diabetic (n=8), Diabetic+chard (n=ll). The rats in the diabetic groups were rendered diabetic by subcutaneous injection of STZ (65 mg/g). Fourteen days later chard extracts at 2 g//kg were fed to the chard groups by the gavage technique. At 42 days after STZ injection tail blood and four skin samples were taken from each animal,three of which were subjected to heat shock in suitable media at one of the following temperatures: 37°, 4°, 44° C, for a 30 minute period.Fasting blood glucose (FBG) was measured from the blood samples. NEG and SDS-PAGE was carried out on all skin samples and LPO carried out on the samples not subjected to shock.An attempt was made to use the NEG and SDS-PAGE findings to determine stress protein synthesis in the shocked samples. Before STZ injection Control (C), Control+Chard (Cc), Diabetic (D), and Diabetic+Chard (Dc) group body weights (BW) were 166.12±20.12, 180.00±18.69, 146.17±33.76, 181. 10±3 1.61 g (p=0.89) and FBG 72.36±31.00, %81.44±16.00, 69.55±14.83 82.36±18.63 mg/dl (p=0.52) respectively. There were no significant differences between groups for either BW and FBG. The following results were at 42 days after STZ injection C, Cc, D, Dc group BWs were 66.12±20.12, 180.00±18.69, 146.17±33.76, 181. 10±3 1.61 g (p=0.03) respectively.The diabetic group significantly lost weight over this period but Diabetic+chard group did not. C, Cc, D and Dc group FBG's were 58.00± 18.82, 63.llil4.53, 135.86±82.74, 71.56±13.61 mg/dl (p=0.0001) respectively.There was a highly significant increase in Diabetic group FBG levels but none in the Dc group.Cc group FBG was also less than that for the control group. C, Cc, D and Dc group NEG's were 2.59±1.24, 4.26±3.90, 6.15±3.65, 4.53±3.47 nmolF/1 mg protein (p=0.11) and LPO's : 0.30±1.69, 2.17±3.0, 0.81±0.77, 0.96±1.34 nmol/MDA/1 mg protein (p= 0.10) respectively.For both NEG and LPO,the diabetic group levels were significantly higher then for the Control group but there was no such differences between the Dc and Cc groups.76 The SDS-PAGE detected 20 different protein bands varying in MW from 43 to 381 kDa. However there were no significant differences in any band between any of the groups. Nor were there any significant differences between the skin samples exposed to heat shock and those not exposed. FBG, NEG and LPO also significantly increased in the Diabetic group but not in the Chard group. NEG and LPO levels increased in the Control + chard but not in the Control group. Even though stress proteins were certainly present,they were not able to detected by SDS-PAGE or NEG measurements.