Kitle sporunun teşviki ve tesis politikaları: Tekirdağ İli uygulaması
- Tez No: 48607
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Spor çağdaş bir yaşama biçimidir. Bunu bütün Dünya kabul etmiş durumdadır. Vatandaşların spor yapmak en tabii haklarıdır. Türkiye'de devlet vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirmek için yaş, cinsiyet, statü farkı gözetmeksizin tedbir almak zorundadır. Ülkemizin spor politikası «1963 öncesi ve sonrası olarak iki aşamada incelenebilinir. 1963 sonrası dönem planlı kalkınma dönemini kapsamaktadır. Bu dönem 5 yıllık bölümlere ayrılmaktadır. Planlar ; Kamu ve özel sektör için emredici konumdadır. Fakat cezai tedbirlerin hiçbiri uygulanmadığı için yatırımlar yapılmamıştır. İstenildiği düzeyde başarılı olunamamışsa bile yatırım ve organizasyonlar belli bir çerçeve içinde yürütülmeye çalışılmıştır. 1986 yılında çıkartılan 3289 sayılı kanun bu dönemde önemli bir yer teşkil etmektedir. Fakat cezai müeyyideleri uygulanmadığı için kanun hedefine ulaşamamıştır. Sanayileşmenin pek olmadığı, tarıma dayalı bir toplum olduğu için de kanunun spor tesisleri yönünden olumlu bir gelişme göstermediği gözlenmiştir. Tekirdağ'da Milli Eğitim kurumlarının ve yerel yönetimlerinin spor tesislerine gereken önemi vermemeJeri kitle sporunun gelişmemesine neden olmuştur. Tekirdağ'da halkın cinsiyet, yaş, eğitim, sosyo-ekonomik durumları gibi durumlar spora ilgi düzeyini değişik kılmaktadır. Ancak şu da bir gerçektir kii Tekirdağ'da hem genç nemde orta yaş grubu sporla ilgilidir. Sevindirici olan da ebeveynlerin gelecekte çocuklarını spora yönlendireceklerini belirtmeleridir. Tekirdağ halkı, spora daha çok yakın olabilmek için gerek merkezi ve yerel yönetimden, gerekse özel kulüplerden spora daha çok yatırım yapmalarını beklemektedirler. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY The people realized that sports is a modern life style. Sports is the basic right of the people. Türkiye goverment has to take precautions for improving the body and spiritual health of her citizens without discriminating age, sex and social statue. Sports policy of our country can be studied in two phoses, before and after 1963. The second phoses (after 1963) includes the planned development phose. This phose is divided into 5 years perinds. Plans are obligatory for the public and private sectors. But because of not implementary of the sanctions, nane of the investmens can be carried out. Inspite of not reaching a desired succes level, investmens and organizations tried in a narrow frame. It is of importanca on this phose, the low no :3289 passed in 1986. But because of the same couse, not implementing of the sanctions it wasn't succesful. There has been no pozitive development of low, in the name of sports facilities due to the reason of the being less industrialized, agricultural society. In Tekirdağ, becouse the national education institutes and public governers do not give enough importance to sports facilities, the moss sports is not able to develope very much. Due to various reasons like sex, age, aducation, socio economic conditions, the interest of society in sports differs in Tekirdağ. How ever, still, it is a fact that in Tekirdağ, bouth the teenagers and the middle aged people are interested in sports. It is remarkable that the parents stathe that they all ancourage their children towards doing sports. People of Tekirdağ has been expecting more investments in sports from both the central and local quthorities, and the private sports club. 90