Diyaliz hastalarının eşlerinin empatik eğilim ve empatik becerisi ile diyaliz hastalarının hayat kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between the empathic tendency and empathic skill of the partners of dialysis patients and the quality of life of the dialysis patients
- Tez No: 486071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Böbrek yetmezliği hastalığı son dönemlerde artmakta olan bir hastalık türüdür. Tedavi süreci ise hastalar ve hasta yakınları için psikolojik, psikososyal, ekonomik ve fiziksel anlamda çok yıpratıcıdır. Hasta yakınlarının davranışları bu dönemde hastaları doğrudan etkileyebilmektedir. Buna uygun olarak araştırmanın amacı, diyaliz hastalarının eşlerinin empatik beceri ve empatik eğilim düzeylerinin diyaliz hastalarının hayat kalitesi, depresyon ve anksiyete düzeylerini ne derecede etkilediğini görebilmektir. Araştırmaya İstanbul ilinde bulunan izin alınmış olan diyaliz merkezlerinde tedavi gören 30 hasta ve bu hastaların eşleri katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacı ile diyaliz hastalarının hayat kalitelerini belirlemek için Short Form-36 (SF-36) Yaşam Kalitesi ölçeği; anksiyete ve depresyon düzeylerini belirlemek için Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) ölçeği; diyaliz hastalarının eşlerinin empatik beceri ve empatik eğilim düzeylerini belirlemek için Empatik Beceri ölçeği ve Empatik Eğilim ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, diyaliz hastalarının hayat kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile diyaliz hastalarının eşlerinin empatik beceri ve empatik eğilim düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Empatik eğilim ile SF-36 yaşam kalitesi alt boyutlarından enerji alanı arasında anlamlı ilişki; genel sağlık ile zayıf ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fiziksel rol güçlüğü ile empatik beceri arasında zayıf ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Hastaların anksiyete ve depresyon düzeyleri ile empatik beceri ve empatik eğilim düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, renal failure is a common disease. The process of treatment is psychologically, psychosocially, physically and economically very difficult for patients and their family. The behaviors of the patients' family may directly affect the patients in this period. The aim of the research is to determine whether the empathic skill and empathic tendency levels of the patients' partners affect the quality of life, anxiety and depression levels of the patients. The research was done in certified dialysis center in İstanbul. Thirty patients on dialysis treatment and their partners participated for the research. Short Form-36 (SF-36) Quality of Life scale and Hospital Anxiety and Depression (HAD) scale used in order to determine quality of life, anxiety, depression levels of the patients; Empathic Skill scale and Empathic Tendency scale used for the patients' partners in the research. In conclusion of the research, there is no statistically significant relationship between levels of empathic skills and empathic tendency of patients' partners and levels of quality of life, anxiety and depression of patients. There is a significant relationship between vitality which sub-dimension of SF-36 scale and empathic tendency. There is a weak and significant relationship between general health and empathic tendency. There is a weak and significant relationship between role-physical and empathic skills. There is no significant relationship between levels of anxiety and depression of the patients and the levels of empathic skills and empathic tendency.