Örgütsel bağlılık ve örgütsel sessizlik ilişkisinde güç mesafesinin düzenleyici etkisi
The moderator effect of power distance on the relationship between organizational commitment and organizational silence
  1. Tez No: 486124
  2. Yazar: ERDOĞAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı; güç mesafesinin, örgütsel bağlılık ve örgütsel sessizlik ilişkisi üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışmanın örneklemini, Balıkesir'de sağlık sektöründe hizmet veren kamu örgütleri oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu kapsamda 403 anket analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; örgütsel bağlılık ve örgütsel sessizlik ilişkisinde, güç mesafesinin (B= -0,118, p< 0,05) düzenleyici etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is a significant effect of the organizational commitment and power distance on the organizational silence. The sample of the study is the public organizations serving in the health sector in Balikesir. The data were collected via questionnaires. In this context, 403 questionnaires were analyzed.