Yerel yönetimlerde çalışanların motivasyonunda liderliğin önemi: Tunceli ili örneği
The importance of the leadership on employees motivation in local governments:the study of Tunceli province
  1. Tez No: 486125
  2. Yazar: EZGİ ÇAĞLA BİTKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yerel Yönetimler; insanların ortak ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş, karar organı seçimle başa gelen anayasal kuruluşlardır. Bilimde ve teknolojideki gelişmeler, kentteki hızlı nüfus artışı, sosyo - ekonomik iş bölümü halkın ihtiyaçlarının çeşitlenmesine neden olmuştur. Yerel yönetimlerin istenilen şekilde işlevlerini yerine getirebilmeleri için çalışan personelin motivasyonu sağlanmalıdır. Bu kapsam çerçevesinde ele alınan çalışmanın amacı; yerel yönetimlerde çalışan personelin liderliğe verdikleri önem bir motivasyon faktörü olarak görülüp ölçülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada liderlik kavramı, liderlik tipleri ve liderlik teorileri ayrıca; motivasyon, motivasyonu etkileyen faktörler ve motivasyon teorileri ele alınarak incelenmiştir. Bununla birlikte yönetim kavramının ne olduğuna yerel yönetimlerin görev, yetki ve sorumluluklarına, personeline, yerel yönetimlerde personelin motivasyonunu etkileyen faktörlere dikkat çekilerek liderlik kavramının önemine vurgu yapılmıştır. Demografik özelliklere göre motivasyonel öncelikler belirlenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise, Tunceli İli Yerel Yönetimlerinde çalışan personelden alınan veriler analiz edilerek demografik özelliklere göre motivasyonel öncelikler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local administrations are the constitution which is selected by election to cover the needs of people. Developments in science and technology, population growth in rural and socio-economic division of labor cause the variation of human needs. Motivation of the workers must be ensured so that the local administration can fulfill the function as desired. The purpose of the study covered in this context, the importance of the leadership given by staff which have been working at local administration, has been evaluated as a motivation factor. At this study, leadership, types of leadership and theory of leadership in addition to that; motivation, factors of influence the motivation and theory of motivation have been examined. Furthermore means of administration and functions at administration process, duty, authorisation and responsibilities of the local administration and the factors of effecting the motivation have been examined and leadership has been emphasised. Motivational priorities have been tried to identify to demographic properties. In the last part, it was tried to determine the motivational priorities according to the demographic characteristics by analyzing the data taken from the staff working in Tunceli Province Local Administrations.