Balıkesir sındırgı ilçesinde yaşayan yerel halkın sakin şehir hareketine yaklaşımı
The resident approach to movement of cittaslow in Balıkesir Sındırgı
  1. Tez No: 486129
  2. Yazar: ADNAN BURAK ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde kentlerin hızla büyümesi, içinde yaşadığı toplumun yaşam şekline etkide bulanarak, üretimden yoksun tüketim toplumuna dayalı bir sistemin benimsenmesine sebep olmuştur. Rekabetin ön planda olduğu günümüz ekonomik dünyasında zaman ile para neredeyse birbiri ile eş değer konuma gelmiştir. Tüm bu gelişmelere küresel bir tepki olarak İtalya'da yavaş hareketi ortaya çıkmış bunun neticesinde“sakin şehir”kavramı günlük hayatımızda yer almaya başlamıştır. Dünyada birçok kentin dâhil olduğu sakin şehir hareketi Türkiye'de de oldukça ilgi görmüş ve 2017 yılı itibari 14 sakin şehir ülkemizde yer almıştır. Sakin şehir hareketine olan yaklaşımın belirlendiği bu araştırmada Balıkesir'in Sındırgı ilçesinin araştırma evreni olarak seçilmesinin öncelikli sebebi, gerek coğrafi özellikleri sayesinde alternatif turizm türleri için uygun alanları, gerekse sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleri ile elverişli bir konuma sahip olmasıdır. Sındırgı'da yaşayan yerel halkın sakin şehir hareketine olan yaklaşımlarının incelendiği bu çalışmada, araştırmanın literatür taraması bölümünde genel kavramlar incelenerek, analizlere geçiş için temel bilgiler işlenmiştir. Araştırmada veri toplama araçlarından anket formu kullanılmıştır. Anketin geçerliliği ve güvenilirliği sınanarak Temmuz – Ağustos 2017 tarihi içerisinde 357 kişilik örneklem üzerinde uygulanmıştır. Uygulanan anket, A. Demografik Veriler ve B. Grup Sorular olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Tek sayfada arkalı önlü bir şekilde tasarlanan anket kâğıdında bu soruların A. Demografik Veriler kısmında katılımcıların betimleyici özelliklerine ilişkin 7 soru ve yörelerindeki turizme ve sakin şehir modeline destek ve tutumlarını belirlemek için ise 4 soru bulunmaktadır. Anketin B. Grup Sorular bölümünde ise yerel halkın Sındırgı'nın sakin şehir modeline yaklaşımlarını ölçen 22 kapalı uçlu soru bulunmaktadır. Verilerin analizi kısmında anket sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında sosyal bilimler alanında kullanılan analiz programı ile test edilmiştir. Anket soruları faktör analizi ile boyutlarına ayrılarak, bu alt boyutlarla katılımcıların özellikleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla parametrik analiz tekniklerinde kullanılan Bağımsız İki Örnek T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi testlerinden faydalanarak hipotezler geliştirilmiştir. Tüm bunlar sonucunda Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde yaşayan yerel halkın bireysel özelliklerine göre sakin şehir formuna yönelik yaklaşımlarında bir takım farklılıklar olduğu fakat genel anlamda olumlu bir bakış açısının hakim olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, cities are beginning to grow rapidly. For this reason, the life of the society in which it lives has influenced the way in which the system based on the consumption society deprived of production has been adopted. In today's economic world, where competition is the forerunner, time and money are almost equal to each other. As a global reaction to all these developments, a slow movement has emerged in Italy, and the concept of“cittaslow”has begun to take place in our daily lives. The cittaslow movement in which many cities are included in the world is also very popular in Turkey. In 2017, 14 cities from Turkey were entitled to receive the title of cittaslow. The primary reason for the selection of Balikesir's Sındırgı district as a research universe in this research, in which the approach to cittaslow movement is determined, is that Sındırgı has a favorable position due to its geographical characteristics, suitable areas for alternative tourism types and historical and cultural riches. In this study, the residents approach to movement of cittaslow in Sındırgı is examined and the basic information about the transition to the analyzes is analyzed by examining the general concepts in the literature search section of the research. Questionnaires were used from data collection tools in the survey. The validity and reliability of the questionnaire were tested and it was applied to the sample of 357 people in July - August 2017. The applied questionnaire is divided into two sections, A. Personal Questions and B. Group Questions. In the questionnaire designed on a single page, there are 7 questions on the descriptive characteristics of the participants in the A. Personal Questions section of these questions, and 4 questions to determine the support and attitudes of the local city model and tourism. In the B. Group Questions section of the questionnaire, there are 22 closed-ended questions that measure the resident approach to movement of cittaslow in Balıkesir, Sındırgı. In the analysis part of the data, the data obtained as a result of the questionnaire were tested with the analysis program used in the field of social sciences in the computer environment. The questionnaire was divided into dimensions by factor analysis and the characteristics of participants were compared with these sub-dimensions. For this purpose, hypotheses have been developed by using Independent Sample T tests and One Way ANOVA tests used in parametric analysis techniques. As a result, it can be said that Balikesir has some differences in approach to the form of cittaslow according to the individual characteristics of the resident living in Sinali county, but it has a general positive view.