The acceptable pitch range(s) for single note repetitions in music aptitude examinations
Müzik yetenek sınavlarında tek ses tekrarları için kabul edilebilir perde aralığı (Aralıkları)
  1. Tez No: 486141
  2. Yazar: OĞUL KÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Konservatuvar giriş sınavlarında tek ses tekrarı sorularına verilen yanıtlar için kabul edilebilir frekans sapma aralıklarının bulunması için bilgisayar tabanlı bir anket tasarlanmıştır. Katılımcıların başarılı kabul edilebilir bulduğu aralık, mutlak doğru perdenin etrafında eşitsiz bir dağılımla, yaklaşık olarak 75 centtir. Ek olarak, temel frekans dışında, perde zarfı, tını, ve oktav farkları gibi değişkenlerin de algılanan perdeyi etkiledikleri görülmüştür. Bundan, konservatuvar giriş sınavlarında jüri üyelerinin aday öğrencileri değerlendiriş şekillerinin adilane olmayabileceği anlamı çıkmaktadır, zira bu değişkenlerin değerlendirme süreçlerini nasıl etkilediği bilinmemektedir.
Özet (Çeviri)
A computer-based survey was devised to find out the acceptable frequency deviation ranges for the answers given to the single note repetition questions. The range which participants deemed acceptable as successful was approximately 75 cents, distributed unevenly around the absolute correct pitch. Additionally, it was found out that besides the fundamental frequency, variables such as pitch envelope, timbre, and octave differences also affect the perceived pitch. This means that at the conservatory entrance exams, the jury members' evaluation of the prospect students might not be fair, since the effects of such variables on the evaluation processes are unknown.