Observing the limits of visual bias on sound source localization in ventriloquism effect: A case study on sound engineers vs naive listeners
Görsel uyaranların ses kaynağı lokalizasyonuna etkisi (Vantrilok etkisi): Ses mühendisleri ve normal dinleyicilerin karşılaştırılması üzerine örnek çalışma
- Tez No: 486145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir görsel uyaran ve onun işitsel uyaranı, farklı duyu sistemleri tarafından değerlendirilse bile algısal olarak bu iki uyaranı insan beyni birlikte değerlendirir ve tek bir olay gerçekleşiyormuş gibi algılar. Hatta bu iki uyaran farklı mekansal konumlarda gerçekleşse bile, belli konum açısı farklılıklarına kadar, insan algısında görsel-işitsel olayın aynı konumda gerçekleştiği hissi uyanır. Genellikle uyaranların özelliklerine bağlı olarak görsel duyu sistemi işitsel duyu sistemine baskın çıkar ve sesin görselin bulunduğu konumdan geldiği algısı uyanır. Bu tez için gerçekleştirilen deney de, bu durumu incelemek üzerine tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Visual stimuli and its sound stimuli are judged by the human brain together and perceived them as a single event, even if both are assessed by different sensory systems. Also even if these two stimuli are realized in different spatial positions, a human can perceive both stimuli at the same spatial position. Generally, depending on the properties of the stimuli, the visual sensory system dominates the auditory sensory system, and the sound perceptually is heard from the position where the visual is located. Experimental setup in this study was designed to observe this perceptual shift.