Jazz vibraphone in turkey: A pedagogical approach
Türkiye'de caz vibrafon: Pedagojik bir yaklaşım
  1. Tez No: 486144
  2. Yazar: AYBERK GARAGON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JERFİ AJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, otodidakt caz vibrafonistlerinin bu sanatı nasıl öğrendiklerini araştırmaktır. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa dışında yeterli sayıda vibrafon öğretmeni mevcut değildir. Caz vibrafon öğrenimi hakkındaki en güvenilir kaynakların bu konuda yazılmış metot kitapları olduğunu düşünmekteyim. Bu konuyla ilgili tezin yazarı, Türkiye'de yaşayan caz vibrafonistleri Can Tutuğ ve Alp Özdayı ile mülakatlar yapmıştır. İncelenen eğitim materyalleri ve mülakatlardan elde edilen bilgiler ışığında, caz vibrafon metot kitaplarının kendi kendini yetiştiren caz vibrafonistleri için hala değerli kaynaklar olmasına rağmen, yeni teknolojilerin de öğrenmelerinin ayrılmaz bir parçası haline geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to find out the ways how autodidact jazz vibraphonists learn their art. Today, there are not many vibraphone teachers outside the United States and Europe. The most reliable source of information on jazz vibraphone are method books. Interviews were made by the author with jazz vibraphonists Can Tutuğ and Alp Özdayı. In the light of the information gathered from the educational materials and interviews that have been conducted, it is seen that, even if jazz vibraphone methods are still valuable sources for self-taught musicians, new technologies became an integral part of their learning.