İklim ve sanat bağlamında iklimin rönesans resim sanatına etkisi
Effect of climate on the art of renaissance painting in the context of climate and art
  1. Tez No: 486149
  2. Yazar: NİLÜFER ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ HAŞLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hava olaylarına bu denli kafa yormuş bilim insanları, mühendis ve filozofların yaşadığı Antik Çağ'a ışık tutan Rönesans aydınlarının ve sanatçılarının doğa, iklim, insan ilişkilerine ilgi duyduğunu düşünmek yanlış olmaz. Bu tez kapsamında öncelikle doğa, kültür, insan ilişkileri incelenecektir. Bu ilişki sonucunda iklimden Rönesans aydın ve sanatçılarının ne şekilde etkilenmiş olabileceği araştırılacaktır. İncelemede Rönesans'taki iklimsel koşullar irdelenecektir. Rönesans coğrafyası ve dönemleri temelinde resim sanatının aldığı iklimsel etkiler ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır. Dört ayrı Rönesans ressamı ve örnek yapıtları incelenmek suretiyle iklimsel bağlamda etkilenmeler açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
It would not be wrong to think that Renaissance intellectuals and artists, who shed light on the events of the Ancient Age in which scientists, engineers and philosophers lived, were interested in nature, climate and human relations. Within the scope of the thesis firstly nature, culture and human relations will be examined. As a result of this relationship, how the Renaissance intellectuals and artists might be influenced by climate will be investigated. Climatic conditions in the Renaissance will be examined in the review. The climatic effects of painting art based on Renaissance geography and periods will be tried to be revealed. Four different Renaissance painters and illustrative works will be explored and influences in the climatic context will be explained.