Explaining foreign direct investment inflows to Turkey: Using time-series and augmented gravity model estimations
Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımları belirleyici faktörlerin zaman serisi ve çekim modeli kullanarak açıklanması
  1. Tez No: 486148
  2. Yazar: MURAT ŞENZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAYAOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğrudan Yabancı Yatırımlar özellikle gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemli bir ekonomik göstergedir. Bu yatırımlar, sadece yapıldıkları bölgede istihdam sağlayıp katma değer üretmekle kalmaz, aynı zamanda o ülke için bilginin diğer alanlara yayılma etkisini ve teknik uzmanlığın transferini sağlar. Bu nedenle, şimdiye kadar yapılan araştırmalar doğrudan yabancı yatırımların yatırımın yapıldığı ülkenin ekonomik büyümesine ve kalkınmasına pozitif etkisi olduğunu göstermiştir. Türkiye, kalkınmakta olan ve cari açık problemi yaşayan bir ülke olarak ülkeye doğrudan yabacı yatırımlar için daha cazip bir yer olmayı hedeflemektedir ve buna orta vadeli kalkınma planında da yer ayırmıştır. Bu nedenle, doğrudan yabancı yatırımları belirleyen faktörler hem akademisyenler hem de politika yapıcılar için önemli bir konu olmaktadır. Bununla birlikte, literatürde bu konu ile ilgili yeterli çalışma olmadığını düşünmekteyiz. Ayrıca, şu anki bilgimiz ışığında, bu çalışmalardan hiçbirisinde doğrudan yabacı yatırımları belirleyen faktörler için Çekim Modeli'nin kullanılmadığını görmekteyiz. Bu nedenle, biz araştırmamızda Çekim Modeli'ni kullanarak doğrudan yabancı yatırımları belirleyen faktörleri hem yükselen ülkeler hem de Türkiye için inceledik. Ayrıca, ülkenin globalleşmeye başladıktan sonraki bütün zaman dilimini incelemek amacıyla zaman serisi kullanarak 1980 - 2014 yılları arasındaki veriyi analiz ettik. Yükselen ülkeler için yaptığımız çalışmadaki bulgularımıza göre kaynak ve ev sahibi ülke arasındaki mesafe ve bu iki ülke arasındaki yabancı doğrudan yatırım akışı negatif ve istatistiki olarak anlamlı olmaktadır. Ayrıca, kaynak veya ev sahibi ülkelerden birisinin ekonomik büyüklüğü arttığı zaman bu ülkeler arasındaki doğrudan yabancı yatırım miktarının da daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ülkelerin ekonomik büyüklüğü ve aralarındaki mesafe dışında, ev sahibi ülkedeki hukukun egemenliği ile bu ülkeye gelen doğrudan yabacı yatırımların istatistiki olarak anlamlı bir şekilde pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda ev sahibi ülkedeki resesyon ve iki ülke arasındaki ortak dil kullanılmasının bu iki ülke arasındaki doğrudan yatırımlar ile istatistiki olarak bir ilişkisi olmadığı sonucu çıkmıştır. Aynı analizi sadece Türkiye için yaptığımız zaman sonuçlarımız yükselen ülkeler için bulduğumuz sonuçlara oldukça yakın çıkmıştır. Sadece, Türkiye için hukukun egemenliği ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında bir ilişki olmadığı sonucu bulunmuştur. Ek olarak, Türkiye için ekonomik büyüklüğün katsayısı yükselen ülkelere göre oldukça fazla çıkmıştır. Son olarak, zaman serisi analizimizin sonuçları göstermiştir ki Türkiye'nin ekonomik büyüklüğü, altyapı harcamaları ve ekonomik büyümesindeki artışlar ile yabancı doğrudan yatırımlardaki artışlar arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca, kurdaki değişimler ile doğrudan yabanı yatırımlardaki değişimler negatif yönde ve anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Foreign Direct Investment (FDI) is a very important economic indicator for a country, especially for a developing one. It does not only provide jobs and value addition for the host country, but also creates a positive spillover effect and know-how transfer to it. Hence, it is not surprising that researches find a positive effect of FDI on economic growth and development of host countries. As a developing country with a current account deficit problem, Turkey aims to be a more attractive place for foreign investors as it can be seen from its medium-term economic program. Therefore, understanding the factors behind the FDI inflows to Turkey is an important topic both for academia and policy-makers. However, it seems that there is not enough research about the determinants of FDI inflow to Turkey in the literature. Moreover, to best of our knowledge, none of these researches used Gravity Model to analyze the determinants of FDI inflow and they rather used outdated data sources when they analyzed this question empirically. Hence, we firstly employed Gravity Model to explain determinants of FDI inflow to emerging countries and Turkey. Secondly, to investigate whole period after globalization of the country, we used time series model by using data from 1980 to 2014. Our findings for emerging countries show that distance between host and source country has significant and negative relationship with FDI inflow like it has been found for the trade flows in the literature. Furthermore, when GDP of host or source country is higher, FDI flow between these two countries is getting increased. Except from economic size and distance, our augmented gravity model also showed that countries with higher rule of law scores have higher FDI inflows. However, our empirical analysis could not find any statistically significant relationship of recession and common language with FDI inflows which is understandable as FDI is a kind of long-run oriented investment and short-run changes in the economy like recessions does not have a enduring effect on the FDI flow decisions. As we explain in the theoretical part of the thesis, one important reason of FDI flows is to reach the local markets by foreign companies, which is a long-run decision and therefore it is also not depending on the common language factor. When we repeated the same augmented gravity model analysis only for FDI flows to Turkey, we found that our results were very close to the findings when we have used the whole emerging country dataset although some exceptions emerged. Firstly, the relation between rule of law and FDI inflow to Turkey is found to be statistically insignificant. Secondly, the economic significant of the association between the FDI inflow and GDP is found to be much more higher in the latter case which suggests that Turkey economic well-being in terms of gross productivity is the key factor behind the FDI inflows. Lastly, our time series analysis showed that increase in market size of Turkey, infrastructure investments and economic growth of the country are both statistically and economically significant and positively correlated with FDI inflow increase to Turkey. In addition, relationship between exchange rate change and FDI inflow variation in found to be statistically significant and negative which can be interpreted that macroeconomic stability is also important factor for explaining the FDI inflows to Turkey.