Farklı formlardaki epidermal büyüme faktörü (EGF)'nün yara iyileşmesi üzerine etkisinin histopatolojik olarak araştırılması
The Histopathologic evaluation of the effects of the diffent application forms of epidermal growth factor on wound healing
- Tez No: 70895
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
44 ÖZET: Bu araştırmada“Epidermal Büyüme Faktörü”(EGF) 'nün değişik uygulama şekillerinin yara iyileşmesi üzerindeki etkileri histopatolojik olarak araştırılmıştır. Toplam 120 adet fare, her bir grupta 24 adet olmak üzere 5 ayrı gruba ayrılmış ve hayvanların sırtları tıraşlanarak 1x1 cm boyutlarında tam kalınlık deri yaraları oluşturulmuştur. Oluşturulan yaralara topik olarak biyoadesif jel, biyoadesif jel içinde EGF, çözelti formda EGF, sistemik olarak ise I.P. EGF uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir ilaç uygulanmamıştır. Deney hayvanları 3, 7, 14, ve 21. günlerde öldürülerek histopatolojik değerlendirmeler için doku örnekleri alınmıştır. Topik olarak biyoadesif jel içinde EGF uygulanan grupta yara iyileşmesinin hızlandığı ve yeni damar oluşumunun diğer gruplara göre daha çok arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY: In this study the effects of the different application forms of Epidermal Growth Factor (EGF) was evaluated histopathologicaly on wound healing. Total of 120 mice was seperated at 5 groups and 1x1 cm full thickness dermal wounds was made on the dorsum of the experimental animals. While no forms of EGF applicated to the wounds in the control group, topical bioadesive gel, EGF in bioadesive gel, solution form of EGF and systematically I. P. EGF applicated in those four experimental groups. The experimental animals were sacrified in the days of 3, 7, 14 and 21 and evaluated histopathologically. The histopathological results showed that in the topical application group of bioadhesive gel + EGF, the wound healing prossedure was accelerated and the new blood vessel formation was seen at the early days then the other application groups.