Dipiridamol mikroküreleri ve tabletleri
  1. Tez No: 48616
  2. Yazar: FİLİZ KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
82 5. ÖZET Bu çalışmada Monshipouri ve ark (58) tarafından uygulanan emülsiyon yöntemi geliştirilerek Dipiridamol - aljinat mikroküreleri hazırlandı. Mikrokürelerin şekli üzerine etkili bir çok parametre denenerek hazırlanan mikrokürelerde şekil, büyüklük, akış özelliği ve ilaç serbestleşmesi incelendi. Mikrokürelerden HPMC 'ün değişik viskozite tipleri ile iki ayrı basmç (98 MPa ve 147 MPa) uygulanarak hazırlanan tabletlerde ağırlık sapması, sertlik, çap ve yükseklik ve ilaç serbestleşme hızı incelendi. Mikroküre tabletlerinden ilaç serbestleşmesi, uygulanan basmç, HPMC viskozite ve miktarına bağlıydı. Bu faktörlerde artış, mikroküre tabletlerinden ilaç serbestleşmesini azalttı. Mikroküre tabletlerinden ilaç serbestleşme hızı, yaş granülasyon tabletlerine göre daha yavaş gerçekleşti. Uygulanan basmcm mikrokürelerin yapılan üzerine önemli bir etkisi olmadı.
Özet (Çeviri)
83 6. SUMMARY In this study Dipyridamole - alginate microspheres were prepared by optimizing the emulsification method of Monshipouri et al. (58). Therefore, various parameters were investigated for a proper spherical shape and the resulted microspheres were controlled for their physical properties such as shape, size, flowability and the drug release rate. Tablets of microspheres prepared with different viskosity grades of HPMC by applying two different compression pressure (98 & 147 MPa) were tested for their weight variations, hardnesses, size and drug release rates. The drug release from tabletted microspheres was significantly dependant on the compression pressure, the amount and the viskosity grade of HPMC.An increase in the level of these factors caused a retardation in release. The release rate of tabletted microspheres was slower than the tabletted granules. There was no significant effect of compression pressure on the microspheres morphology.